Crew & Boat History


Race Year Boat Make Invited Competitor Owners OR Charterers Results Elapsed Time Corrected Time
2019 FishTales - USA 975 Archambault A40RC Mike Fisher Mike & Dawn Fisher 13th - Section 05 54:58:41 51:57:35
2017 Safir III - USA 52918 Arcona 460 Robert E. Radway Robert E Radway 9th - Section 03 62:10:24 61:40:33
2010 Bodacious 3 - USA 45001 Baltic 45 Jeffrey Urbina Jeffrey Urbina Retired --- Retired
2011 Tiger Lily - USA 52644 Beneteau 42 CC Leonard P. Nowak Leonard P. Nowak --- --- DNF
2008 Tiger Lily - USA 52644 Beneteau 42CC Leonard P. Nowak Leonard P. Nowak --- --- ---
2019 Badge - USA 60009 Beneteau First 40 CR Daniel Koules Daniel Koules 7th - Section 05 53:22:02 50:14:04
2013 Advantage - USA 35007 Beneteau First Class 12 John Vermeulen John Vermeulen 17th - Section 05 72:46:37 66:00:31
2017 Bangarang - USA 60679 Beneteau Oceanis 352 Graham Sauser Graham Sauser, Jake Meyer, Rob O'Brien 6th - Cruising 3 78:59:32 57:39:52
2011 Boatisattva - USA 7424 Beneteau Oceanis 352 Steven Muchmore Steven Muchmore and Kim Ford --- 71:50:18 55:57:43
2011 Les Oliviers - USA 1111 Beneteau Oceanis 373 Joseph Chevalier Joseph Chevalier --- --- DNF
2021 Mise En Place - USA 76 Beneteau Oceanis 381 Paul Thompson Paul Thompson 5th - Cruising 2 78:28:07 76:27:07
2016 Raven - USA 52166 Beneteau Oceanis 381 Nick Hirt Nick Hirt 8th - Cruising 3 68:31:35 54:36:56
2017 Inua - USA 25386 Beneteau Oceanis 440 Jeff Dreher Jeff Dreher 10th - Cruising 2 62:35:50 52:28:38
2016 Adattare - USA 60445 Beneteau Oceanis 45 Joe Rickard Joe Rickard 14th - Cruising 1 67:13:12 61:02:09
2021 Azaria - USA 61195 Beneteau Oceanis 45 Robert Maynor Robert Maynor 9th - Cruising 1 78:14:15 81:27:39
2009 Merlin - USA 8955 Bill Lee 68 Canting Keel Jerome D. Sullivan Jerome D. Sullivan --- 57:10:54 70:16:34
2012 Merlin - USA 8955 Bill Lee 70 Canting Keel Jerome D. Sullivan Jerome D. Sullivan 2nd Place - Turbo 37:43:27 46:26:18
2005 Bantu - USA 6700 Block Island 40 Thomas J Kuber Thomas J Kuber --- 52:28:52 41:15:00
2004 Luna - USA 007 Block Island 40 Matt Marshall Matt Marshall --- --- ---
2021 Talisman - USA 482 Botin Carkeek 58 Bruce Aikens Bruce Aikens 2nd Place - Section 02 50:57:03 68:29:17
2021 Whitehawk - USA 22261 Bruce King 104 Ketch Peter Thornton Peter Thornton 11th - Cruising 1 65:54:47 89:49:10
2005 Quicksilver - USA 32530 C&C Tim Kent Tim Kent --- 49:51:18 43:28:24
2013 Archimedes II - USA 52312 C&C 110 Joe Hummel Joseph Hummel and Marybeth Lore 13th - Section 05 72:20:38 65:02:13
2011 Cantankerous - USA 52060 C&C 110 Lewis Noe Lewis H. Noe --- 53:57:47 48:14:34
2014 Crazy Diamond - USA 52734 C&C 110 Martin Crain Martin Crain 7th - Section 06 50:02:52 45:23:36
2021 Crazy Horse - USA 52734 C&C 110 Joseph Bonadies Joseph & Sherry Bonadies 15th - Section 08 62:04:12 63:33:44
2019 Fantastic - USA 25618 C&C 110 David Schoenfeld Dave Schoenfeld, Steve Bussolari 17th - Section 07 62:10:07 54:23:37
2021 Legacy - USA 52377 C&C 110 Donald Reynertson Donald J Reynertson, John L Reynertson Jr 10th - Section 08 63:33:21 65:05:37
2019 Nancy Jo - USA 51572 C&C 110 Bruce Carter Bruce Carter 14th - Section 07 61:14:28 53:05:45
2013 Sea Raider - USA 51395 C&C 110 Dirk Kruger Dirk Kruger 4th - Doublehanded 69:34:05 62:40:50
2019 Silk - USA 52940 C&C 110 Judson Brown Jud Brown 12th - Section 07 58:33:41 51:12:00
2009 Windrunner - USA 51572 C&C 110 Mark Pirie Mark Pirie Retired --- Retired
2019 Zen - USA 60154 C&C 110 James Lidbury James Lidbury 16th - Section 07 62:46:35 53:45:48
2021 Archimedes III - USA 56810 C&C 115 Joe Hummel Joe Hummel & Beth Lore 2nd Place - Section 07 58:09:42 61:35:35
2010 Blue Dog - USA 52520 C&C 115 Daniel Gourash Daniel F. Gourash --- 57:41:12 52:43:32
2006 Desperado - USA 54220 C&C 115 Rich Larsen Rich Larsen --- --- ---
2005 Guaranteed Period - USA 52321 C&C 115 D. Randy Adolphs Lands' End Business Outfitters --- 46:08:26 42:18:39
2017 Liberty 2 - USA 25659 C&C 115 Thomas Blasco Thomas & Virginia Blasco Retired --- ---
2021 Maskwa - USA 11508 C&C 115 Donald P Waller Donald P Waller 12th - Section 07 61:31:57 64:52:47
2019 Nighthawk - USA 25634 C&C 115 Jan Van Den Kieboom Jan Van Den Kieboom 3rd Place - Section 06 55:17:40 49:14:03
2009 Nighthawk - USA 25634 C&C 115 Rick Johnson Rick Johnson/Chris Saxton --- 69:17:45 63:36:48
2021 Paradigm Shift - USA 25578 C&C 115 Dave Dickerson Dave Dickerson, Steve Daube, John Brofman 6th - Section 07 59:38:24 63:12:23
2010 Sula Sula - CAN 11565 C&C 115 Carey Crawford-Brown Carey Crawford-Brown --- 54:14:28 49:15:03
2019 Almost Heaven - USA 60621 C&C 121 Oatfield Whitney III Rose Marie Whitney, Oatfield W Whitney III 7th - Cruising 1 67:09:11 57:41:04
2014 Liberte' - USA 51664 C&C 121 Tim Gabrielse Tim Gabrielse 11th - Section 05 49:37:58 45:36:45
2021 Roxy - USA 25517 C&C 121 Don Condit Don Condit 5th - Section 06 58:20:16 62:49:26
2016 City Girl - USA 30003 C&C 30 One Design Mark Bremer Mark Bremer Retired --- ---
2017 Extreme 2 - USA 30009 C&C 30 One Design Dan Cheresh Dan Cheresh 3rd Place - Section 04 52:02:10 49:32:18
2004 Cold Watch - USA 52187 C&C 33 Tom Hampton David Manning, Tom Hampton --- --- ---
2012 West Wind - CAN 28069 C&C 33 Mark II Lawrence West Lawrence West 16th - Section 08 51:43:04 41:41:04
2015 Celestial - USA 16673 C&C 33 Mk 1 Thomas Mullen Thomas J. Mullen 14th - Section 08 59:22:50 46:40:23
2010 Celestial - USA 16673 C&C 33 Mk1 Thomas Mullen Thomas J. Mullen --- 63:29:52 49:43:07
2016 Escape - USA 43697 C&C 332 Thomas Mikos Thomas M Mikos 7th - Section 10 48:35:28 38:31:58
2005 White Spray - USA 4605 C&C 35 John Gallagher John Gallagher --- 55:04:28 43:43:44
2007 Wings - KC 34435 C&C 35 Anthony Bowker Anthony Bowker & Robert Nelson --- 73:10:29 59:38:14
2013 Mystery - CAN 4151 C&C 35 Mk I Clark Carruthers Stephen Jay, Clark Carruthers 6th - Section 08 73:37:08 59:59:57
2017 Regardless - USA 5133 C&C 35 Mk I Daniel Padilla Com Daniel Padilla 3rd Place - Section 09 66:34:19 52:43:30
2019 Siochail - USA 10380 C&C 35 Mk I Brian Geraghty Brian Geraghty 9th - Section 09 61:46:13 49:03:50
2017 Traitor - USA 11166 C&C 35 Mk I David R. Keys D R Keys & Gary Graham Retired --- ---
2018 Loose Shoes - USA 41715 C&C 35 Mk III Jonathan Jacobs Jonathan & Joan Jacobs, Mark & Grace Thomsen Retired --- ---
2016 Slapshot - USA 33536 C&C 35 Mk III Erik Hillenmeyer Erik & Catherine Hillenmeyer Retired --- ---
2015 Slapshot - USA 33536 C&C 35 Mk III Catherine Hillenmeyer Catherine & Erik Hillenmeyer 13th - Section 07 57:30:37 46:52:15
2010 Umi Taka - CAN 32835 C&C 35 MK III Dennis Dice Dennis Dice & Roger VanVlack --- 60:23:09 48:43:52
2019 Zella - USA 84044 C&C 35 Mk III Luke Wolbrink Luke Wolbrink 8th - Section 09 61:46:38 49:03:26
2010 Slapshot - USA 33536 C&C 353 Scott Sims Ron Sims/Scott Sims --- 62:20:26 50:59:40
2011 Slapshot - USA 33536 C&C 35-3 Scott Sims Ron Sims/Scott Sims --- 56:45:09 46:15:11
2015 Tinkertoy - USA 54965 C&C 36+ WK Mark Janda Mark Janda --- --- ---
2007 Etage - USA 31241 C&C 37 Carol Anderson Kunze Jack & Carol Anderson Kunze --- 72:05:39 60:29:13
2019 Michela - USA 42492 C&C 372 Deep Keel Miguel Gambetta Miguel Gambetta 14th - Section 06 60:50:33 53:14:57
2012 Eclipse - USA 22955 C&C 38 Donald Drexler Donald Drexler 10th - Cruising 2 63:53:27 52:38:45
2013 Redhawk - USA 10064 C&C 38 Mark Janda Mark Janda DNF - Section 07 --- ---
2007 Stealth - USA 22955 C&C 38 John C. Dabek Donald Drexler / John C. Dabek --- 79:39:16 66:06:47
2008 Wind Quest - USA 26660 C&C 382 Bob Phelps III Robert Phelps --- --- ---
2015 Cheep N Deep - USA 16770 C&C 39 Randall B Kuhn Randy Kuhn, James Richter 7th - Section 07 51:37:40 44:27:05
2006 Celerity - USA 50254 C&C 40 Edmond N. Zisook Edmond Zisook/Sheldon Dummer --- --- ---
2006 Michela - USA 42492 C&C 40 Miguel Gambetta Miguel Gambetta --- --- ---
2021 Altair III - USA 50254 C&C 40-2 Randall Syme John, James & Randall Syme 9th - Section 09 64:08:51 64:12:41
2018 Celerity - USA 50254 C&C 40-2 Sheldon Dummer Sheldon Dummer 8th - Section 09 67:56:26 56:03:03
2004 Condor - USA 6831 C&C 41 William Bluhm William Bluhm --- --- ---
2021 Titan - USA 25633 C&C 41 Mike Schultes Michael Schultes 7th - Section 07 61:20:38 63:26:08
2015 Titan - USA 25633 C&C 41 E DuMouchelle DuMouchelle, Schuttes, Aitken 4th - Section 06 51:12:00 44:29:34
2021 Vogue - USA 32530 C&C 41 Morgan Tilleman Morgan Tilleman 6th - Cruising 2 75:16:15 77:40:46
2002 Caprice - USA 5165 C&C 43 Stu Elliott Stu Elliott And John Miller --- --- ---
2006 Fury - USA 20630 C&C 43 Gary Powell Gary Powell --- --- ---
2011 Usual Suspect - CAN 13666 C&C 43 Bryan Sims Bryan Sims --- 44:40:20 39:32:05
2003 Vixen - USA 41445 C&C 44 Tom Schewe Tom Schewe --- --- ---
2019 Aegir - USA 64 C&C 99 Mark Rasmussen Mark Rasmussen & Jason Shilson 9th - Section 08 61:25:59 51:28:07
2013 Bifrost - USA 51738 C&C 99 DK Masthead Chuck Perkins Chuck Perkins DNF - Cruising 1 --- ---
2006 Geronimo - USA 50326 C&C33 Bob Forney Bob Forney AND HERB PHILBRICK --- --- ---
2011 Contender - USA 15560 C&C35 Mark I Gary Graham Gary Graham --- 52:10:57 42:16:04
2006 Etage - USA 31241 C&C37 Carol Anderson Kunze Jack & Carol Anderson Kunze --- --- ---
2011 Hasten - USA 25103 C&C41 Fred Stritt fred stritt --- 53:56:48 47:02:29
2006 Titan - USA 25633 C&C41 E DuMouchelle DuMouchelle,Schuttes,Aitken --- --- ---
2008 Deda's Toy - USA 42293 Cal 31 Theodore Graves Theodore Graves --- --- ---
2008 Jubilee - USA 27686 Cal 39 Allen Gillespie Allen Gillespie & Jay Gillespie --- --- ---
2008 Passage North - USA 16666 Cal 40 Peder Nelson Peder Nelson --- --- ---
2009 Spyke - USA 22122 Cal 40 Dan Spyhalski Dan Spyhalski --- 80:41:10 63:44:31
2019 Steadfast - USA 51045 Canadian Sailcraft 40 Arthur Osterwald Arthur C Osterwald 9th - Cruising 2 68:51:12 57:56:49
2009 After The Storm - USA 185 Cape Dory 30 Scott Hile Scott A. Hile Retired --- Retired
2009 Hannah Frances - USA 52856 Cape Dory 33 Michael Cook Michael T. Cook 1st to Finish - Racing Divisions, 110:56:06 80:58:57
2021 Tranquility - USA 70078 Cape Dory 33 Donald Lorenzen Don & Kristen Lorenzen 9th - Cruising 3 92:27:10 78:36:45
2009 Coalescence - USA 52794 Cape Dory 40 Custom Craig Curtis Craig Curtis --- 92:50:25 70:05:49
2003 Glass Slipper - USA 87222 Capri 30 Marek Bakowski Marek Bakowski --- --- ---
2017 Denali^2 - USA 84002 Carkeek HPR 40 William McKinley William F McKinley 6th - Section 01 40:18:29 45:23:13
2008 Sonador - USA 411 Carroll Marine 1200 Paul Kleinpaste Paul Kleinpaste --- --- ---
2017 Tango In Blue - USA 50593 Carroll Marine 1200 Richard M Trisco Rick Trisco 4th - Section 04 52:58:11 50:28:49
2021 Endurance - USA 3685 Catalina 30 Carolyn Rand Carolyn Rand 14th - Section 09 77:55:02 69:45:33
2014 Days End - USA 25589 Catalina 320 Charles Blaty Charles Blaty & Russell Martinak 14th - Section 08 57:50:04 45:58:42
2015 Karizmaddie - USA 50662 Catalina 320 Patrick Reynolds Patrick J. Reynolds and Linda Sadlowski 17th - Section 08 60:05:46 47:50:11
2008 Tomfoolery - USA 51680 Catalina 320 Thomas Van Tol Thomas H Van Tol & Laura Zuidema --- --- ---
2015 Donnybrook - USA 52836 Catalina 34 Kyle Ewing Kyle and Karen Ewing 18th - Cruising 2 78:52:56 60:25:26
2008 Slainte - USA 332 Catalina 34 Mk I Joseph Kar Ronald Kar, Ann Kar, Joseph Kar --- --- ---
2009 Passing Wind - USA 291 Catalina 36 Jim Pohl Jim Pohl Retired --- Retired
2007 Never Enough - USA 1170 Catalina 36 (Tall Mast) Donald Max Henderson D. Max Henderson Retired Retired Retired
2014 Little Miss Magic - USA 52436 Catalina 36 MK II Raymond Kalinsky Raymond Kalinsky 17th - Cruising 2 64:08:50 51:53:42
2008 Hiawatha - USA 15130 Catalina 38 Robert Porter Robert Porter --- --- ---
2013 Alize - USA 60424 Catalina 400 Blair Jones Blair Jones 11th - Cruising 1 74:42:43 62:23:04
2015 Elixir - USA 037 Catalina 400 Ron Groth Ron Groth 19th - Section 06 57:14:42 50:43:09
2008 Relentless - USA 60285 Catalina 400 Rod VanTol Rod and Anne VanTol --- --- ---
2021 Elixir - USA 037 Catalina 400 Deep Keel Ron Groth Ron and Janel Groth 4th - Cruising 2 75:08:56 76:19:16
2015 Winsome More - USA 352 Catalina 400 MkII Greg McCray Greg McCray 14th - Cruising 2 70:02:53 57:33:00
2013 Tomorrow's Sunshine - USA 260 Catalina 400 MKII Wing Keel John West John G West 13th - Cruising 1 74:30:00 62:48:12
2015 Viva la Vida - USA 60505 Catalina 400 MKII Wing Keel Bruce Onsager Bruce Onsager 17th - Cruising 2 73:23:55 59:27:10
2018 Winsome More - USA 352 Catalina 400 MKII Wing Keel Greg McCray Greg McCray Retired --- ---
2002 Great Escape III - USA 372 Catalina 42 Robert Sheppard Robert Sheppard --- --- ---
2006 Que Loco - USA 42755 Catalina 42 Bradley A Dykstra Dr. Bradley A Dykstra --- --- ---
2009 Wejamin - USA 42190 Catalina 42 Ron McLaughlin Ron & Lynn McLaughlin --- 80:40:46 68:49:10
2008 Reboot - USA 60493 Catalina 42 Wing Keel Roger Jones Roger & Misty Jones --- --- ---
2011 Final Diversion - USA 20 Catalina 470 Wing Keel Joseph Haas Joseph S. Haas --- 49:08:44 44:28:36
2002 George - USA 40167 Cay 125 William Thomas William Thomas --- --- ---
2007 Arriba - USA 70 Cayenne 41 Thomas Palmer Thomas Palmer Retired Retired Retired
2017 Gungnir - USA 92 Cayenne 41 Daniel M. Emery Dan,Chuck & Warren Emery,Phyllis McDonald 9th - Section 07 65:56:31 57:02:23
2012 Gungnir - USA 92 Cayenne 41 Warren W ( Bill) Emery Emerys & McDonald 13th - Section 05 46:24:29 41:34:53
2010 Yankee - USA 16871 Cheoy Lee 41 Conrad Rieckhoff Conrad and Barbara Rieckhoff Retired --- Retired
2018 Tango in Blue - USA 50593 CM1200 Daniel Griggs Daniel Griggs, David Gullo, Maxwell Bardeen 1st Place - Section 03 51:28:21 49:09:22
2017 Oakcliff's Weegie - USA 60449 Columbia 32 Carbon Sean O'Halloran Oakcliff Sailing 12th - Section 04 62:46:02 59:15:08
2021 Valkyrie - USA 32006 Columbia 32 Carbon Brian Bullock Brian Bullock 9th - Section 05 58:18:11 65:28:27
2011 Big Country - USA 47001 Concordia 47 Ike Scott Ike Scott and Sheila Donohue --- 41:41:05 43:31:07
2005 Wahoo - USA 2655 Corby 41 Henry and Augustus Fretz Henry and Augustus Fretz --- --- ---
2019 EscorpiĆ³n Borracho - USA 16713 Coronado 34 Anthony Halawith Anthony Halawith 3rd Place - Cruising 3 70:46:35 52:10:09
2006 Flight Simulator - USA 64 Corsair 28R Tom Reese Tom Reese --- --- ---
2022 ** Abandoned Assets - USA 276 Corsair 31 Bo Kersey Bo Kersey ** --Request For Invitation - In Process-- --- ---
2009 AHYADOOIN' - USA 25489 Corsair 31 Forbes Husted Forbes Husted --- 67:58:44 70:14:57
2008 Aria - USA 1411 Corsair 31 Jill Mecklenburger Yoram Jerry Fiat --- --- ---
2010 Controlled Chaos - USA 224 Corsair 31 Bill Weiner William Weiner Retired --- Retired
2008 Emma - USA 711 Corsair 31 Frederick Hartray Frederick Hartray --- --- ---
2019 High Priority 2 - USA 25411 Corsair 31 David Shneider David Shneider 3rd Place - Multihull Div 51:17:47 53:31:10
2015 Triceratops - 142 Corsair 31 Jonathan Alvord Jonathan and Lori Alvord 2nd Place - Multihull Div 43:30:40 45:37:01
2008 Trixie - USA 411 Corsair 31 David Danforth David Danforth --- --- ---
2017 Zingara - USA 174 Corsair 31 Mark A Segraves Mark A Segraves & Maria T Caserta Retired --- ---
2010 Abandoned Assets - C 276 Corsair 31 1D Jim Van Fleet Jim Van Fleet --- 45:49:37 49:43:36
2005 Condor - USA 273 Corsair 31 1D Peter Freudenberg Peter Freudenberg --- 40:14:23 43:39:50
2011 Lei Loe - USA 27030 Corsair 31 1D H. L. Enloe H.L. 'Loe' Enloe --- 33:44:02 36:36:16
2005 Rocketeer lll - 3 Corsair 31 1D Randy Smyth Ken Winters - Owner, Randy Smyth Skipper --- 38:51:17 42:09:40
2016 Belafonte - USA 415 Corsair 31 R Patrick Michael Patterson Michael Patterson And Henry Langhorne 3rd Place - Multihull Div 36:42:02 37:55:34
2007 Moxie - USA 27060 Corsair 31 R Gary Hall Gary Hall Retired Retired Retired
2011 Emma - USA 711 Corsair 31 UC Jerry Fiat Jerry Fiat --- 45:02:24 46:19:25
2013 It's Prime Time - USA 52058 Corsair 36 Orin Meyers O. Christopher Meyers DNF - Multihull 1 --- ---
2004 The Gray Goose - USA 9 Corsair 36 Mike Vondra Mike Vondra, Doug Stein, Matt Vondra, Dick Anderson --- --- ---
2017 Flight Simulator II - USA 13 Corsair Cruz 970 Tom Reese Tom Reese 3rd Place - Multihull Div 49:59:10 55:04:09
2017 Firefly - USA 135 Corsair F-27 Joseph Lindbloom Joseph Lindbloom Retired --- ---
2008 Panecea - CAN 316 Corsair F-27 John Curtis John Curtis --- --- ---
2008 Triple Trouble - USA 118 Corsair F-27 Doran Cushing Doran Cushing --- --- ---
2008 Unleaded - USA 43869 Corsair F-27 E. J. VanSickle E. J. VanSickle --- --- ---
2015 Big Storm - USA 70 Corsair F-28 James B Frederick James Frederick/Deborah Schaefer 9th Place - Multihull Div 54:59:17 52:33:47
2017 Solstice - USA 175 Corsair F-28R Cory Dangler Cory Dangler Retired --- ---
2005 Emma - USA 711 Corsair31 Frederick Hartray Frederick Hartray Retired --- Retired
2006 High Priority 2 - USA 25411 Corsair31 David Shneider David Shneider --- --- ---
2005 Stampede - USA 25568 Corsair31 Ronald E White Ronald E White --- 43:14:00 44:27:55
2005 Trixie - USA 411 Corsair31 David Danforth David Danforth --- 49:12:40 50:36:49
2005 Zingara - USA 174 Corsair31 Mark A Segraves Mark A Segraves and Maria T. Caserta --- 43:36:34 44:51:08
2008 Cathexis - USA 51453 Cr 106 Irving DeRoeck Irving DeRoeck --- --- ---
2021 Caliente - USA 3 Cris White 44 Michael Steck Michael Steck 1st Place - Multihull Div 52:55:42 56:40:04
2010 Nice Pair - USA 333 Crowther 38 Bruce Geffen Bruce Geffen, Gary Hall, Bart Hall, Brad Glance --- 44:13:44 47:31:10
2014 Lancashire Lass - USA 52290 Custom 47 Jim Stephen Jim Stephen 9th - Cruising 1 48:35:56 44:54:19
2008 Pursuit - USA 23798 Custom 47 Norman Dawley Norman & Rosemary Dawley --- --- ---
2002 Dolphin - USA 77 Custom 54 Larry Ruhland Larry Ruhland --- --- ---
2019 Joysea - USA 61095 Dickerson D37 Tom Pfeifer Tom & Joyce Pfeifer 1st Place - Cruising 3 70:56:18 51:00:16
2019 Kama Hele - USA 61610 Dufour 36 Classic Gregory Olejniczak Sharon & Gregory Olejniczak 6th - Cruising 3 68:37:21 55:08:42
2006 Wizo - USA 6979 Ericson John Beckstedt Beckstedt/McElfrish --- --- ---
2016 Rogue - USA 26037 Ericson 34 Steve Valentor Steve Valentor 10th - Section 10 48:46:58 39:42:33
2006 Nantucket - USA 52431 Ericson 35 Michael Hoadley Michael Hoadley/ Vytas Kasiunas --- --- ---
2019 Eleven - USA 16615 Ericson 35 MK II Gene McCarthy Gene McCarthy 2nd Place - Section 09 61:47:22 45:43:27
2021 Providence - USA 6649 Ericson 35 MK II Greg Miarecki Jerry & Greg Miarecki 1st Overall - Chicago-Mackinac Trophy Div, 1st Place - Section 09 64:11:38 58:26:54
2004 Wave Length - USA 31796 Ericson 36 Jerry E Norbut Jerry E Norbut --- --- ---
2017 Wavelength - USA 31796 Ericson 36 Bill Stark Bill And Rich Stark Retired --- ---
2013 White Knuckles - USA 32 Ericson 36C David Gray David Lee Gray DNF - Cruising 2 --- ---
2008 White Knuckles - USA 32 Ericson 36C Amy Carlson David Lee Gray --- --- ---
2016 Nana - USA 5260 Ericson 39 William McCaffrey William McCaffrey 8th - Section 10 47:15:27 38:56:25
2008 Nana - USA 5260 Ericson 39 Alan Baske Alan Baske & William McCaffrey --- --- ---
2008 Wizo - USA 6979 Ericson 39 John Beckstedt Beckstedt --- --- ---
2017 Abracadabra - USA 60582 ES Yachts ES 44 Donald M Thinschmidt, Sr. Don M Thinschmidt & Don M Thinschmidt Jr 10th - Section 01 48:09:21 52:29:23
2013 Accipiter - USA 40 F-25c Mark Cadotte Mark Cadotte 5th Place - Multihull Div 53:40:27 55:28:00
2008 Accipiter - USA 40 F-25C Mark Cadptte Mark Cadotte --- --- ---
2003 Accipter - USA 40 F-25C Bob Kirsten Bob Kirsten --- --- ---
2011 Arrow - USA 27095 F-25C Jeff Wittenberg Jeff Wittenberg --- 38:23:10 40:14:38
2010 Gamera - USA 28 F-25C Matthew A Scharl Matt Scharl --- 45:30:43 46:35:09
2008 Rampage - USA 25600 Farr 47 (Concordia) John Odenbach John M. Odenbach --- --- ---
2008 Seagoon - CAN 2001 Farr ILC 46 Dale L Smirl E Rahmel/D Smirl --- --- ---
2016 Panic Button - USA 12 Farrier F-25C Ryan Howe Ryan And Todd Howe 1st Place - Multihull Div 30:49:08 32:37:33
2021 Perception - USA 6321 Herreshoff Gaff Rigged Schooner Ron White Capt Bryan Smith, Ron White 2nd Overall - Cruising Div, 1st Place - Cruising 3 86:07:29 71:13:30
2016 Amnesia - USA 4901 Hinckley 49 CC Ketch Daniel Gosselin Dan Gosselin 11th - Cruising 3 69:45:45 55:23:29
2011 Nyanza - USA 42002 Hinckley Souwester 42 James P. McBrier James P. McBrier --- 54:03:38 45:40:52
2006 Mongoose - USA 50564 IMX 38 (X-Yachts) Thomas Wintermans Dr. THomas A Wintermans --- --- ---
2018 Abby Marie - USA 60612 Irwin 43 CC David Wilson David K Wilson Retired --- ---
2008 Betti - USA 52866 Irwin 43 CC Christopher Mors Betti Mors, Christopher Mors --- --- ---
2004 Rumors - USA 30304 Island Packet 40 William J Osterink Jr William Osterink, Jr --- --- ---
2017 Free Spirit - USA 60268 Island Packet 420 Bob Voyt Bob Voyt 7th - Cruising 3 87:02:43 62:14:15
2012 Grand Cru - USA 60350 Island Packet 440 Bob Mersereau Bob & Donnell Mersereau 3rd Overall - Cruising Div, 3rd Place - Cruising 2 64:58:28 49:38:25
2019 Cerulean - USA 60633 Island Packet Estero Rocque Lipford Rocque Lipford Jr --- --- ---
2011 PeaceMaker - USA 52875 Ker Custom 39 Kenneth Flaska Kenneth Flaska/Fred Detwiler --- 38:40:12 39:01:04
2018 Scheherezade - USA 42747 Lexcen 34 Jamal Alwattar Jamal Alwattar Retired --- ---
2008 Rapparee 2 - USA 6866 Morgan 41 CB Tom Rodenhouse Phil Ragains-Tom Rodenhouse --- --- ---
2015 Time in a Bottle - USA 50411 Nauticat 35 Michael Andelman Michael Andelman, Sr 16th - Cruising 2 73:42:10 59:19:51
2014 Lucky Strike - USA 82946 Newick 50 Fred Ball Fred Ball 2nd Place - Multihull Div 37:35:13 45:11:22
2021 Break Away - USA 26159 North American 40 David Jankura David M Jankura, Sean Martin 16th - Section 08 63:45:08 64:19:35
2018 Break Away - USA 26159 North American 40 Richard Gravengood Richard Gravengood/ David Jankura Retired --- ---
2011 Drumbeat - USA 26609 North American 40 Todd Peters Todd L. Peters --- 49:42:20 42:26:54
2021 Fast Tango - USA 15004 North American 40 Tim Prophit Tim Prophit 2nd Place - Section 08 59:04:20 60:03:31
2007 Ozymandias IV - USA 26605 North American 40 Kim Flagstad Kim Michele Flagstad --- 72:08:06 61:53:30
2005 Scrappy IV - USA 26610 North American 40 Mitchell Padnos Mitchell W. Padnos --- 51:24:50 43:42:06
2012 Velero VII - USA 15044 North American 40 John S. Barbour J. Sammy Barbour, Jr. 3rd Place - Section 07 46:39:41 40:02:07
2004 Velero VII - USA 15044 North American 40 John Barbour John Barbour --- --- ---
2011 Ocean Adventure - USA 52949 Ocean 60 John F (Jack) Callahan Jack Callahan --- 69:56:18 59:01:40
2008 Genuine Risk - USA 8390 Oliver & Dubois/CBTF 90 Randall Pittman Randall Pittman --- --- ---
2019 Longbow - USA 143 Owen Clarke Class 40 James Carolla FK Day 13th - Section 01 49:21:18 56:19:08
2016 Longbow - USA 143 Owen Clarke Class 40 Fk Day Fk Day 14th - Section 01 38:57:17 43:19:04
2021 Natalie J - USA 5252 PAC 52 Philip O'Niel III Philip & Sharon O'Niel III 1st Place - Section 01 46:34:16 67:26:05
2014 Madrugada - USA 60409 Pacer 42 Richard Corbett Rich Corbett 19th - Section 03 50:21:58 49:15:29
2022 ** delete Lois Lane - USA *** Pearson 23c Benjamin Stern Benjamin Stern, Jon McClintock, Judith & David Watt ** --Request For Invitation - In Process-- --- ---
2019 Suspect - CAN 13667 Perry Custom 58 Bryan Sims Bryan Sims 12th - Section 02 51:32:35 53:53:54
2021 MC^2 - USA 45777 Reichel/Pugh 50 Daniel Lewis Daniel Lewis 5th - Section 02 53:37:50 69:54:07
2021 Vincitore - USA 52012 Reichel/Pugh 52 Gary Feracota Gary Feracota, Jim Banovitz 3rd Place - Section 01 51:01:17 71:04:03
2018 Wizard - USA 4511 Reichel/Pugh 74 David Askew David & Peter Askew 3rd Overall - Mackinac Cup Div, 1st Place - Turbo 30:48:00 42:54:16
2002 Pyewacket - USA 4 Reichel/Pugh 75 Roy Disney Roy Disney --- --- ---
2010 The Cone Of Silence - USA 38699 Reichel/Pugh Super 30 Doug Mitchell Doug Mitchell --- 49:42:51 51:30:13
2009 The Cone of Silence - USA 38699 Reichel/Pugh Super 30 Jc Raby Doug Mitchell, JC Raby --- --- ---
2008 Wooton - USA 50030 Rogers 46 Custom W. Harris Smith W. Harris (Bill) Smith --- --- ---
2013 Elektra - USA 26006 Santa Cruz 33 William Raymoure William Raymoure, Susan Raymoure 5th - Section 07 73:32:33 61:24:28
2014 Red Hawk - USA 77899 Santa Cruz 40 Ralph Hodek Ralph J. Hodek 19th - Section 04 50:46:50 47:34:53
2012 Bodacious IV - USA 51092 Santa Cruz 52 Jeffrey Urbina Bodacious Racing LLC-owner, Jeff Urbina-charterer 12th - Section 02 39:04:13 43:03:19
2021 Madcap - USA 51092 Santa Cruz 52 John Hoskins John & Marian Hoskins 5th - Section 03 52:11:03 66:06:43
2021 Sin Duda! - USA 28252 Santa Cruz 52 Lindsey Duda Fritz Duda Sr & Lindsey Duda 9th - Section 03 54:32:16 67:45:08
2018 Details - USA 50045 Santa Cruz 70 Lance Smotherman Lance Smotherman 6th - Section 01 38:53:49 43:43:13
2021 Dynamis - USA 52701 Santa Cruz 70 Brien Baker Mike Shields, Brien Baker 8th - Section 02 51:35:07 70:57:19
2019 Equation - USA 323 Santa Cruz 70 Bill Alcott Bill Alcott/Tom Anderson 7th - Section 01 44:42:08 50:40:27
2021 Evolution - USA 70 Santa Cruz 70 Christopher Saxton Chris Saxton 7th - Section 02 51:47:29 70:56:00
2021 Ohana - USA 323 Santa Cruz 70 Tor Hough Tor & Laurie Hough 12th - Section 02 53:46:38 74:01:27
2021 Stripes - USA 25168 Santa Cruz 70 Bill Martin Bill Martin 4th - Section 02 50:57:50 69:44:02
2004 Helsing - USA 16655 Scampi 30 Dennis Cadreau Dennis H Cadreau --- --- ---
2021 Captain Blood - USA 42998 Schock 35 Patrick Nelson Patrick Nelson 11th - Section 07 61:48:11 64:25:02
2009 Captain Blood - USA 42998 Schock 35 Douglas Rogers Douglas D Rogers Retired --- Retired
2021 Free Agent - USA 97350 Schock 35 Miles Depaepe Miles P Depaepe 10th - Section 07 61:13:53 64:15:44
2014 It's Good - USA 41625 Schock 35 Mitchell Weisman Mitchell A Weisman 7th - Level 35 52:09:25 46:00:09
2010 Sorcerer - USA 41625 Schock 35 Don Draper Don Draper and Greg Fyksen Retired --- Retired
2018 Texana - USA 40512 Schock 35 Dallas Johnson Dallas Johnson, Scott Rosenbaum 9th - Section 07 67:33:01 58:21:48
2009 Jonathan Swift - USA 51354 Schock 40 Ronald Nolan Ronald Nolan --- 60:26:58 65:24:22
2009 Lightning - POL 6491 Schock 40 Krzysztof Kaminski Krzysztof Kaminski Pawel Borowczak Maciej Suszynski --- 60:53:49 66:00:44
2019 Relentless - USA 56565 Schock 40 Mark Hagan Mark Hagan 15th - Section 02 52:04:14 54:04:30
2015 Quick Silver - USA 33547 Schock 41 Gintaras Karaitis Gintaras Karaitis 2nd Place - Section 05 48:34:57 43:34:43
2017 Kokomo - USA 97834 Schock 55 Wesson E Schulz Wesson Schulz 8th - Section 02 51:32:34 52:52:58
2011 Sundog - USA 14 Seacart 30 Paul Parks Paul & Kathleen Parks --- 30:04:55 34:43:46
2021 Nemo - USA 59 Seascape 27 Michael Tuman Michael Tuman 2nd Overall - Doublehanded Div, 2nd Place - Doublehanded 1 62:24:40 61:17:15
2014 SeaCan - CAN 017 Seascape 27 Andraz Mihelin Andraz Mihelin 1st Overall - Doublehanded Div, 1st Place - Doublehanded 48:50:38 43:57:34
2016 SeaCan - CAN 17 Seascape 27 Svein Hubinette Svein Hubinette 15th - Section 08 50:41:28 44:18:15
2002 Intrepid - USA 41183 Shock 35 Thomas Carlile Thomas Carlile --- --- ---
2019 NV - USA 46735 Shock 35 Darius Keblinskas Darius Keblinskas 8th - Section 07 58:35:23 50:14:05
2006 Holua - USA 97656 SNC 70 Brack Duker Brack Duker --- --- ---
2011 Kiriakula - USA 60242 Southern Cross 31 Fred Peterson Fred Peterson --- --- DNF
2010 Vincitore - NZL 52001 Southern Cross R/C 52 James Mitchell Jim Mitchell --- 41:19:16 50:54:27
2021 Odyssey - USA 11677 Tartan 34C David Bohl David Bohl 11th - Section 09 71:24:46 65:59:58
2014 Dark Island - USA 37148 Tartan 3700 CCR Tom McInerney Tom and Judi McInerney 15th - Cruising 1 58:58:37 50:53:50
2013 Air Affair - USA 60193 Tartan 3700 CF Charles Elbert Phil and Charlie Elbert DNF - Cruising 1 --- ---
2010 DogDayz - USA 25379 Tartan 4100 TM CB Dan VandenBossche Dan VandenBossche --- 52:06:28 46:38:11
2005 Beau Geste - HKG 1997 TransPac 52 Karl Kwok Karl Kwok --- 37:04:38 44:25:06
2004 Bright Star - USA 52002 Transpac 52 Richard Breeden Richard C Breeden --- --- ---
2004 Esmeralda - USA 50014 Transpac 52 Makoto Uematsu Makoto Uematsu --- --- ---
2006 Glucklich - USA 52152 TransPac 52 James Mitchell Bryon Ehrhart & Jim Mitchell --- --- ---
2021 Grit - USA 52329 Transpac 52 Scott J. Hornick Scott J Hornick 6th - Section 01 51:06:06 71:47:15
2021 Heartbreaker - USA 88528 Transpac 52 Robert L Hughes Robert L & Laura Hughes 5th - Section 01 49:29:08 71:17:02
2018 Imedi - USA 52725 Transpac 52 Mark Hauf Mark Hauf Retired --- ---
2008 Lucky - USA 52152 Transpac 52 Bryon Ehrhart Bryon Ehrhart --- --- ---
2021 Mockingbird - USA 5294 Transpac 52 Chris Duhon Chris Duhon 2nd Place - Section 01 48:03:29 69:31:49
2019 Natalie J - USA 5252 Transpac 52 Philip O'Niel III Philip & Sharon O'Niel III 5th - Section 01 42:00:50 50:09:52
2004 Sjambok - USA 52152 Transpac 52 Michael Brennan Michael Brennan --- --- ---
2006 Trader - USA 52111 TransPac 52 Fred Detwiler Fred Detwiler --- --- ---
2021 Vesper - USA 52007 Transpac 52 David Team David O Team 4th - Section 01 47:40:01 71:05:00
2021 Windquest - USA 52015 Transpac 52 Tom Giesler Doug DeVos 7th - Section 01 50:30:31 72:52:25
2017 Xuberance - USA 60597 X Yacht XP 44 Jeff Barton Jeff & Susan Barton Retired --- ---
2015 IMXtreme - CAN 69937 X-Yachts IMX 38 Joe Macdonald Boyd Taylor, Dave Leon, Joe Macdonald 5th - Section 04 49:50:13 45:21:06
2019 St. Francis - USA 51651 X-Yachts X-482 Jairo B Cruz Jairo & Maria D Cruz 16th - Section 04 54:59:32 52:36:39
2021 Xuberance - USA 60597 X-Yachts XP 44 Jeff Barton Jeff & Susan Barton 8th - Section 04 59:10:56 68:01:47

Close Window

2005-2021 © Chicago Yacht Club Top