Crew & Boat History


Race Year Boat Make Invited Competitor Owners OR Charterers Results Elapsed Time Corrected Time
2016 Capers - USA 92 J111 Don Hudak Don Hudak 11th - J111 39:38:31 38:24:47
2017 DarkHorse - USA 059 J111 David McCreight David W McCreight Retired --- ---
2013 Fleetwing - USA 37 J111 Henry Brauer Henry G. Brauer 4th - J111 50:59:13 49:21:19
2017 Hobgoblin - USA 75111 J111 Richard Hobbs Richard Hobbs Retired --- ---
2018 Impulse - USA 60111 J111 George Miz George Miz, Peter Dreher, Mark Hatfield 13th - J111 58:59:58 55:13:25
2021 Just One More - USA 64 J111 Spencer Thomason Spencer Thomason 5th - J111 56:27:45 62:40:44
2018 Kashmir - USA 12 J111 Mike Mayer Brummel/Henderson/Mayer 7th - J111 57:30:52 53:50:01
2019 Lucky Dubie - USA 72 J111 Len Siegal Len Siegal 7th - J111 52:25:35 49:05:50
2013 Mental - USA 022 J111 Paul Stahlberg Paul Stahlberg 12th - J111 67:18:11 65:08:58
2019 Misty - USA 602 J111 Thomas L. McIntosh Tom & Caroll McIntosh 12th - Section 05 55:54:47 51:53:54
2021 Momentus - USA 24 J111 Kevin Saedi Kevin Saedi, Raman Yousefi 10th - J111 57:30:06 63:49:57
2015 Night Hawk - USA 24 J111 Steve Dabrowski Steve Dabrowski 6th - J111 47:01:04 45:30:48
2021 No Quarter - USA 117 J111 Colin Caliban Colin & Mark Caliban 2nd Overall - Mackinac Cup Div, 2nd Place - J111 53:10:51 59:02:09
2018 No Quarter - USA 117 J111 Mark Caliban Mark & Colin Caliban 6th - J111 56:04:22 52:29:03
2021 nosurprise - USA 60611 J111 Scott Sellers Scott Sellers 1st Overall - Mackinac Cup Div, 1st Place - J111 53:08:48 58:59:53
2018 Nosurprise - USA 60611 J111 David Irish David Irish 1st Place - J111 53:52:25 50:25:33
2021 Pterodactyl - USA 43 J111 Mark Symonds Mark Symonds 3rd Overall - Mackinac Cup Div, 13th - J111 53:14:37 59:11:20
2021 Pura Vida - USA 112 J111 John Kalanik John B Kalanik, Jr 4th - J111 56:10:25 62:21:29
2021 Rowdy - USA 47 J111 Roland Rayment Richard Witzel 11th - J111 57:31:16 63:51:15
2019 Rowdy - USA 47 J111 Richard Witzel Richard C Witzel Jr 1st Place - J111 49:36:32 46:27:31
2021 Shmokin Joe - USA 20 J111 Jeffery S Schaefer Jeffrey S Schaefer 8th - J111 57:00:43 63:17:20
2021 Shorthanded - USA 72 J111 Robert C Hughes Robert C Hughes 9th - J111 57:15:46 63:34:02
2021 Skull Cracker - USA 111 J111 Daniel Kitchens Daniel L Kitchens 6th - J111 56:34:16 62:47:58
2017 Snow Goose - USA 64 J111 Art Mitchel Arthur B Mitchel Retired --- ---
2019 Solution - USA 43 J111 Leslie (Tracy) Brand Tracy Brand 11th - J111 54:26:10 50:58:45
2013 Tyrant - USA 50218 J111 Donald M Thinschmidt, Sr. Don M Thinschmidt and Don M Thinschmidt Jr 8th - J111 53:04:04 51:22:11
2021 Utah - USA 90 J111 Bradley Faber Bradley Faber, Ian Faber 7th - J111 56:59:38 63:16:08
2021 Variance - USA 100 J111 Carl Hanssen Carl Hanssen 12th - J111 59:05:25 65:35:46
2019 Varuna - USA 88 J111 Abhijeet Lele Abhijeet Lele 13th - J111 54:44:35 51:16:00
2017 Velocity - USA 008 J111 Marty Roesch Martin Roesch 1st Place - J111 51:51:25 48:26:04
2021 Warlock - USA 28 J111 Tom Dickson Tom Dickson 3rd Place - J111 55:40:16 61:48:01
2018 Wind Czar - USA 61666 J111 Richard Lehmann Richard Lehmann Retired --- ---
2014 Wooton - USA 89 J111 William Smith William Smith 11th - J111 47:50:06 46:18:15

Close Window

2005-2022 © Chicago Yacht Club Top