Crew & Boat History


Race Year Boat Make Invited Competitor Owners OR Charterers Results Elapsed Time Corrected Time
2021 Eagle One - USA 35005 Andrews 65 Timothy Lariviere Timothy LaRiviere 1st Overall - Cruising Div, 1st Place - Cruising 1 56:26:50 68:10:57
2008 Micjay - USA 35005 Andrews 65 Michael Roth Michael & Janet Roth --- --- ---
2010 Equation - USA 323 Andrews 68 Bill Alcott Bill Alcott --- 41:28:10 52:57:23
2021 Arctos - USA 97999 Andrews 70 Charles Bayer, Jr. Charles M Bayer, Jr 11th - Section 02 52:04:52 73:47:56
2010 Runaway - USA 46269 Andrews 70 Bruce J Burton Com. Bruce Burton --- 38:09:15 47:57:35
2009 Runaway - USA 46269 Andrews 70 Richard Jennings Richard Jennings --- 54:29:52 68:30:13
2008 Runaway - USA 46269 Andrews 70 Mike Fisher *** --- --- ---
2005 Old Bear - USA 25405 Andrews 72 Charles Bayer, Jr. Charles M Bayer ; Charles M. Bayer, Jr. ; John C. Burke --- 40:06:34 47:22:09
2003 Alchemy - USA 7779 Andrews 77 Richard Compton Richard And Mary Compton --- --- ---
2018 Ocean - USA 7779 Andrews 77 Gary Feracota Gary Feracota - Jim Banovitz Retired --- ---
2016 Absolut - USA 50369 Beneteau 38s5 Ian Jansing Ian Jansing 4th - Section 08 45:05:25 38:35:50
2009 Absolut - USA 50369 Beneteau 38s5 John Halston Ian Jansing/John Halston --- 79:18:57 67:29:51
2005 XS - USA 40809 Beneteau 38s5 Donald Cochran Donald Cochran --- 50:31:10 41:37:40
2012 Comfortably Numb - USA 25434 Beneteau 42 SD Mark Miller Mark Miller 1st Place - Cruising 1 60:57:45 51:38:06
2016 Big Meanie - USA 50498 Beneteau 42s7 James Prendergast James Prendergast 9th - Section 06 43:52:32 39:47:42
2007 Big Meanie - USA 50498 Beneteau 42s7 Neil Duncan Jim Prendergast --- 74:58:23 ** 68:09:01
2018 Epic - USA 35427 Beneteau 42s7 Ray Adams Ray and Winnie Adams 4th - Section 05 58:53:56 53:07:36
2012 Smokum Too - CAN 161 Beneteau 42s7 LW Shoal Pete Mather Pete Mather 1st Place - Section 07 44:55:36 39:05:10
2011 Chief - USA 33 Beneteau First 10R Michael Wolf Michael Wolf --- 53:55:15 47:33:29
2021 Seahorse - USA 61295 Beneteau First 27 SE Andraz Mihelin Andraz Mihelin, Dave Reed 4th - Doublehanded 1 62:45:33 63:01:44
2015 Cerulean - 103 Beneteau First 30 Greg Neely Elaine Neely & Greg Neely 18th - Section 06 56:24:35 48:44:17
2013 Samba - USA 60016 Beneteau First 30 Mike Stills Mike Stills DNF - Section 07 --- ---
2019 Foray - USA 52832 Beneteau First 375 Skip Powers Raymond E Powers III (Skip), Christopher V Torrey 12th - Cruising 2 78:42:03 65:36:18
2013 HighLander - USA 25138 Beneteau First 38 Jim Sorbie Jim & Gerri Sorbie 7th - Section 07 73:39:01 61:47:33
2019 Badge - USA 60009 Beneteau First 40 CR Daniel Koules Daniel Koules 7th - Section 05 53:22:02 50:14:04
2016 Liberty - USA 25656 Beneteau First 42 Robert Bert Robert Bert 7th - Section 08 45:29:10 39:26:11
2015 Que Loco II - USA 52818 Beneteau First 44.7 Bradley A Dykstra Dr. Bradley A Dykstra 11th - Cruising 1 61:09:42 57:18:31
2011 RevoluTion - USA 52567 Beneteau First 44.7 Craig Mielke Craig S. Mielke --- --- DNF
2013 Advantage - USA 35007 Beneteau First Class 12 John Vermeulen John Vermeulen 17th - Section 05 72:46:37 66:00:31
2017 Bangarang - USA 60679 Beneteau Oceanis 352 Graham Sauser Graham Sauser, Jake Meyer, Rob O'Brien 6th - Cruising 3 78:59:32 57:39:52
2011 Boatisattva - USA 7424 Beneteau Oceanis 352 Steven Muchmore Steven Muchmore and Kim Ford --- 71:50:18 55:57:43
2011 Les Oliviers - USA 1111 Beneteau Oceanis 373 Joseph Chevalier Joseph Chevalier --- --- DNF
2021 Mise En Place - USA 76 Beneteau Oceanis 381 Paul Thompson Paul Thompson 5th - Cruising 2 78:28:07 76:27:07
2016 Raven - USA 52166 Beneteau Oceanis 381 Nick Hirt Nick Hirt 8th - Cruising 3 68:31:35 54:36:56
2017 Inua - USA 25386 Beneteau Oceanis 440 Jeff Dreher Jeff Dreher 10th - Cruising 2 62:35:50 52:28:38
2016 Adattare - USA 60445 Beneteau Oceanis 45 Joe Rickard Joe Rickard 14th - Cruising 1 67:13:12 61:02:09
2021 Azaria - USA 61195 Beneteau Oceanis 45 Robert Maynor Robert Maynor 9th - Cruising 1 78:14:15 81:27:39
2005 Bantu - USA 6700 Block Island 40 Thomas J Kuber Thomas J Kuber --- 52:28:52 41:15:00
2004 Luna - USA 007 Block Island 40 Matt Marshall Matt Marshall --- --- ---
2016 City Girl - USA 30003 C&C 30 One Design Mark Bremer Mark Bremer Retired --- ---
2017 Extreme 2 - USA 30009 C&C 30 One Design Dan Cheresh Dan Cheresh 3rd Place - Section 04 52:02:10 49:32:18
2013 Bifrost - USA 51738 C&C 99 DK Masthead Chuck Perkins Chuck Perkins DNF - Cruising 1 --- ---
2019 Steadfast - USA 51045 Canadian Sailcraft 40 Arthur Osterwald Arthur C Osterwald 9th - Cruising 2 68:51:12 57:56:49
2009 Coalescence - USA 52794 Cape Dory 40 Custom Craig Curtis Craig Curtis --- 92:50:25 70:05:49
2007 Never Enough - USA 1170 Catalina 36 (Tall Mast) Donald Max Henderson D. Max Henderson Retired Retired Retired
2006 Flight Simulator - USA 64 Corsair 28R Tom Reese Tom Reese --- --- ---
2022 ** Abandoned Assets - USA 276 Corsair 31 Bo Kersey Bo Kersey ** --Request For Invitation - In Process-- --- ---
2009 AHYADOOIN' - USA 25489 Corsair 31 Forbes Husted Forbes Husted --- 67:58:44 70:14:57
2008 Aria - USA 1411 Corsair 31 Jill Mecklenburger Yoram Jerry Fiat --- --- ---
2010 Controlled Chaos - USA 224 Corsair 31 Bill Weiner William Weiner Retired --- Retired
2008 Emma - USA 711 Corsair 31 Frederick Hartray Frederick Hartray --- --- ---
2019 High Priority 2 - USA 25411 Corsair 31 David Shneider David Shneider 3rd Place - Multihull Div 51:17:47 53:31:10
2015 Triceratops - 142 Corsair 31 Jonathan Alvord Jonathan and Lori Alvord 2nd Place - Multihull Div 43:30:40 45:37:01
2008 Trixie - USA 411 Corsair 31 David Danforth David Danforth --- --- ---
2017 Zingara - USA 174 Corsair 31 Mark A Segraves Mark A Segraves & Maria T Caserta Retired --- ---
2010 Abandoned Assets - C 276 Corsair 31 1D Jim Van Fleet Jim Van Fleet --- 45:49:37 49:43:36
2005 Condor - USA 273 Corsair 31 1D Peter Freudenberg Peter Freudenberg --- 40:14:23 43:39:50
2011 Lei Loe - USA 27030 Corsair 31 1D H. L. Enloe H.L. 'Loe' Enloe --- 33:44:02 36:36:16
2005 Rocketeer lll - 3 Corsair 31 1D Randy Smyth Ken Winters - Owner, Randy Smyth Skipper --- 38:51:17 42:09:40
2016 Belafonte - USA 415 Corsair 31 R Patrick Michael Patterson Michael Patterson And Henry Langhorne 3rd Place - Multihull Div 36:42:02 37:55:34
2007 Moxie - USA 27060 Corsair 31 R Gary Hall Gary Hall Retired Retired Retired
2011 Emma - USA 711 Corsair 31 UC Jerry Fiat Jerry Fiat --- 45:02:24 46:19:25
2013 It's Prime Time - USA 52058 Corsair 36 Orin Meyers O. Christopher Meyers DNF - Multihull 1 --- ---
2004 The Gray Goose - USA 9 Corsair 36 Mike Vondra Mike Vondra, Doug Stein, Matt Vondra, Dick Anderson --- --- ---
2017 Flight Simulator II - USA 13 Corsair Cruz 970 Tom Reese Tom Reese 3rd Place - Multihull Div 49:59:10 55:04:09
2017 Firefly - USA 135 Corsair F-27 Joseph Lindbloom Joseph Lindbloom Retired --- ---
2008 Panecea - CAN 316 Corsair F-27 John Curtis John Curtis --- --- ---
2008 Triple Trouble - USA 118 Corsair F-27 Doran Cushing Doran Cushing --- --- ---
2008 Unleaded - USA 43869 Corsair F-27 E. J. VanSickle E. J. VanSickle --- --- ---
2015 Big Storm - USA 70 Corsair F-28 James B Frederick James Frederick/Deborah Schaefer 9th Place - Multihull Div 54:59:17 52:33:47
2017 Solstice - USA 175 Corsair F-28R Cory Dangler Cory Dangler Retired --- ---
2005 Emma - USA 711 Corsair31 Frederick Hartray Frederick Hartray Retired --- Retired
2006 High Priority 2 - USA 25411 Corsair31 David Shneider David Shneider --- --- ---
2005 Stampede - USA 25568 Corsair31 Ronald E White Ronald E White --- 43:14:00 44:27:55
2005 Trixie - USA 411 Corsair31 David Danforth David Danforth --- 49:12:40 50:36:49
2005 Zingara - USA 174 Corsair31 Mark A Segraves Mark A Segraves and Maria T. Caserta --- 43:36:34 44:51:08
2021 Caliente - USA 3 Cris White 44 Michael Steck Michael Steck 1st Place - Multihull Div 52:55:42 56:40:04
2014 Lancashire Lass - USA 52290 Custom 47 Jim Stephen Jim Stephen 9th - Cruising 1 48:35:56 44:54:19
2008 Pursuit - USA 23798 Custom 47 Norman Dawley Norman & Rosemary Dawley --- --- ---
2002 Dolphin - USA 77 Custom 54 Larry Ruhland Larry Ruhland --- --- ---
2015 NOTSO EZ Money - USA 25669 Dehler 44 SQ Michael Medwid Michael Medwid 8th - Section 03 46:18:48 45:23:13
2019 Joysea - USA 61095 Dickerson D37 Tom Pfeifer Tom & Joyce Pfeifer 1st Place - Cruising 3 70:56:18 51:00:16
2012 Twister - USA 51115 DuBois 50 Herbert Wake Herbert Wake 14th - Section 02 40:00:06 43:21:42
2019 Kama Hele - USA 61610 Dufour 36 Classic Gregory Olejniczak Sharon & Gregory Olejniczak 6th - Cruising 3 68:37:21 55:08:42
2006 Wizo - USA 6979 Ericson John Beckstedt Beckstedt/McElfrish --- --- ---
2016 Rogue - USA 26037 Ericson 34 Steve Valentor Steve Valentor 10th - Section 10 48:46:58 39:42:33
2006 Nantucket - USA 52431 Ericson 35 Michael Hoadley Michael Hoadley/ Vytas Kasiunas --- --- ---
2019 Eleven - USA 16615 Ericson 35 MK II Gene McCarthy Gene McCarthy 2nd Place - Section 09 61:47:22 45:43:27
2021 Providence - USA 6649 Ericson 35 MK II Greg Miarecki Jerry & Greg Miarecki 1st Overall - Chicago-Mackinac Trophy Div, 1st Place - Section 09 64:11:38 58:26:54
2004 Wave Length - USA 31796 Ericson 36 Jerry E Norbut Jerry E Norbut --- --- ---
2017 Wavelength - USA 31796 Ericson 36 Bill Stark Bill And Rich Stark Retired --- ---
2013 White Knuckles - USA 32 Ericson 36C David Gray David Lee Gray DNF - Cruising 2 --- ---
2008 White Knuckles - USA 32 Ericson 36C Amy Carlson David Lee Gray --- --- ---
2016 Nana - USA 5260 Ericson 39 William McCaffrey William McCaffrey 8th - Section 10 47:15:27 38:56:25
2008 Nana - USA 5260 Ericson 39 Alan Baske Alan Baske & William McCaffrey --- --- ---
2008 Wizo - USA 6979 Ericson 39 John Beckstedt Beckstedt --- --- ---
2017 Abracadabra - USA 60582 ES Yachts ES 44 Donald M Thinschmidt, Sr. Don M Thinschmidt & Don M Thinschmidt Jr 10th - Section 01 48:09:21 52:29:23
2021 Air Force - USA 108 Express 27 Ryan Farrell Perrin Fortune, Ryan Farrell 4th - Section 09 63:44:54 60:58:08
2011 Lorax - USA 107 Express 27 Timothy Sarns Tim Sarns/ Ralph Deeds --- 62:42:22 51:43:57
2017 Tequila Mockingbird - USA 18353 Express 27 Dan McGraw Dan McGraw, Matt Krogstad Retired --- ---
2021 Syzygy - USA 61361 Express 34 Jack Walby Jack & Nancy Walby, Mike Tobey 8th - Cruising 2 81:40:39 79:18:02
2018 Whisper - USA 42934 Express 34 Thomas E Barnes Tom Barnes & Janet Holden Retired --- ---
2002 Time - USA 33979 Express 35 Charles Cable Charles Cable --- --- ---
2006 Gadget - USA 42061 Express 36 William H Seaman Bill Seaman --- --- ---
2010 Gadget - USA 42061 Express 37 William H Seaman Bill & Cathe Seaman --- 57:22:46 51:04:03
2019 Madcap - USA 18431 Express 37 John Hoskins John & Marian Hoskins 1st Place - Section 07 53:06:13 45:41:06
2010 Odin - USA 40662 Express 37 Dan Johnson Dan Johnson & Rick Hennig --- 59:18:15 52:25:29
2014 Zipporah - USA 69213 Express 37 Doug Mann Doug Mann & Mary McCarthy-Mann 14th - Section 06 52:52:14 46:28:24
2002 Burden - USA 25621 Express 38 Guy Deboer Guy Deboer --- --- ---
2002 Mystified - USA 41311 Frers 33 Thomas McCluskey Thomas McCluskey --- --- ---
2021 Unknown Lady² - USA 40655 Frers 36 David Ward David L Ward 6th - Section 09 61:59:20 62:13:50
2014 Bramble - USA 41812 Frers 41 Bruce E Rohrer Bruce Rohrer 12th - Section 06 52:19:03 46:24:20
2019 Quintessence III - USA 32676 Frers 46 David Crum David W Crum 9th - Section 05 55:23:16 51:12:21
2004 Allegiance - USA 41041 Frers 50 Donald Holstein Donald Holstein --- --- ---
2021 Challenger - USA 50996 Frers 50 Arunas Kubelskas Arunas Kubelskas 6th - Section 03 55:29:15 66:33:26
2007 Crazy Horse - USA 42744 Frers 50 Bud Siudara Bud & Andy Siudara --- 55:25:34 ** 57:27:11
2014 Margaret Rintoul IV - KA 3928 Frers 50 Amien Carter Amien Carter 16th - Section 03 49:01:29 47:06:46
2008 Margaret Rintoul IV - KA 3928 Frers 50 Kip Anderson Kip Anderson --- --- ---
2007 Margaret Rintoul IV - USA 3928 Frers 50 Ed Smyth Ed Smyth, Kip Anderson --- 60:55:04 59:20:02
2006 Bramble - USA 41812 Frers41 Bruce E Rohrer Bruce Rohrer --- --- ---
2021 Eagles Wings - USA 52144 Grand Soleil 44 John J Gottwald John J Gottwald 2nd Place - Section 04 54:38:01 62:39:13
2004 Blondie - USA 540 Great Lakes 70 Paul Sammann Paul Sammann --- --- ---
2007 Blow 'em to Smithereens - USA 50045 Great Lakes 70 Richard Jennings Richard Jennings --- 47:29:11 ** 55:07:22
2015 Chance - USA 97503 Great Lakes 70 Michael R Brotz Patricia and Michael Brotz 3rd Place - Section 01 41:01:08 47:17:41
2005 Colt 45 - USA 50045 Great Lakes 70 Allan Fletcher Allan Fletcher --- 37:12:55 42:25:31
2012 Details - USA 50045 Great Lakes 70 Lance Smotherman Lance Smotherman 3rd Place - Section 01 37:52:42 43:54:03
2016 Evolution - USA 70 Great Lakes 70 Pete Reichelsdorfer Terry Kohler And Pete Reichelsdorfer 5th - Section 01 29:35:21 34:28:17
2005 Holua - USA 97656 Great Lakes 70 Peter Thornton, Sr. Peter Thornton --- 36:54:23 42:28:45
2008 Mirage - USA 28115 Great Lakes 70 Douglas Woodworth William Dooley, Eric Joost, Douglas R Woodworth --- --- ---
2010 Nitemare - USA 18970 Great Lakes 70 Amy Neill Amy Neill --- 43:41:29 50:17:19
2008 Pied Piper - USA 41104 Great Lakes 70 Jack Jennings Jack Jennings --- --- ---
2012 Pororoca - USA 77984 Great Lakes 70 Gene McCarthy Gene McCarthy and Robert Zeman, Jr. 1st Place - Section 01 38:38:48 43:00:49
2016 Stripes - USA 25168 Great Lakes 70 Bill Martin Bill Martin 4th - Section 01 29:40:04 34:24:53
2015 Thirsty Tiger - USA 87666 Great Lakes 70 A.G. D'Ottavio Albert G D'Ottavio 12th - Section 01 43:28:36 50:36:25
2016 Warpath - USA 18970 Great Lakes 70 Helmut Jahn Helmut Jahn, Evan Jahn, Fred Howe, Steve Howe 6th - Section 01 29:40:11 34:37:28
2015 Windancer - USA 52701 Great Lakes 70 Sam Nedeau Samuel P. Nedeau 7th - Section 01 41:14:20 48:12:30
2018 Chaika - USA 400 Hanse 385 Gene Kovalsky Gene Kovalsky 6th - Cruising 2 65:03:30 54:11:37
2019 Infinite Diversion - USA 54 Hanse 630e Joseph Haas Joseph S Haas 3rd Overall - Cruising Div, 2nd Place - Cruising 1 48:39:54 50:59:45
2004 Panache - USA 112 Henderson 30 Michael A Ewald, Sr. Michael Ewald --- --- ---
2014 Say Uncle - USA 117 Henderson 30 Kevin Lemonds Kevin Lemonds 17th - Section 04 47:50:03 46:29:41
2021 Perception - USA 6321 Herreshoff Gaff Rigged Schooner Ron White Capt Bryan Smith, Ron White 2nd Overall - Cruising Div, 1st Place - Cruising 3 86:07:29 71:13:30
2011 Nyanza - USA 42002 Hinckley Souwester 42 James P. McBrier James P. McBrier --- 54:03:38 45:40:52
2013 Sapphire - USA 60429 Hunter 41DS Thomas Dunning Thomas P. Dunning 7th - Cruising 2 74:59:15 62:00:52
2014 Blue Moon - USA 60626 Hunter 45 DS Steven Salk Steve Salk 12th - Cruising 2 60:07:53 50:59:29
2016 Forte Sea - USA 60201 Hylas 46 Gregory Golabek Gregory Golabek 13th - Cruising 1 69:05:14 60:27:05
2012 Forte Sea - USA 60201 Hylas 46 John Zienda Greg Golabek/John Zienda 10th - Cruising 1 61:06:40 54:30:40
2012 Silver Queen - USA 60373 Hylas 46 Jay Hall Jay & Nancy Hall 21th - Cruising 1 64:37:17 58:25:03
2004 Focal - USA 51585 Hylas 55 Robert Taylor Robert C Taylor --- --- ---
2006 Mongoose - USA 50564 IMX 38 (X-Yachts) Thomas Wintermans Dr. THomas A Wintermans --- --- ---
2004 Rumors - USA 30304 Island Packet 40 William J Osterink Jr William Osterink, Jr --- --- ---
2017 Free Spirit - USA 60268 Island Packet 420 Bob Voyt Bob Voyt 7th - Cruising 3 87:02:43 62:14:15
2012 Grand Cru - USA 60350 Island Packet 440 Bob Mersereau Bob & Donnell Mersereau 3rd Overall - Cruising Div, 3rd Place - Cruising 2 64:58:28 49:38:25
2019 Cerulean - USA 60633 Island Packet Estero Rocque Lipford Rocque Lipford Jr --- --- ---
2009 Antares - USA 52747 Islander 36 Arch Van Meter Arch Van Meter Retired --- Retired
2021 Galatea - USA 385 Islander 36 David Herring David Herring 10th - Section 09 70:05:09 65:16:15
2019 Infinity - USA 16676 Islander 37 Jim Grant James Grant 5th - Cruising 3 68:53:34 53:30:57
2018 Edge - USA 4001 J130 SD Robert McManus Robert P McManus Retired --- ---
2008 Windara - USA 25472 J46 Shoal Draft Glenn D. Gustafson Glenn and Elsa Gustafson --- --- ---
2014 Windrush - USA 51672 J46 Shoal Draft George S Hender George S. Hender 9th - Section 04 48:03:52 45:05:04
2010 Relentless - USA 60171 Jeaneau 3200 Sun Fast Peter Fray Peter Fray --- 59:03:17 51:54:32
2019 Waco Kid - USA 60121 Jeaneau 3200 Sun Fast Martin R (Randy) Grow Martin Randy Grow 5th - Section 08 58:36:24 49:41:12
2010 Dare - Dare - USA 39 Jeanneau 3200 Sun Fast Catherine Guiader Jeanneau America Inc --- 59:42:58 52:27:15
2009 Guaranteed Period - USA 60171 Jeanneau 3200 Sun Fast D. Randy Adolphs Lands' End Business Outfitters --- 73:57:19 65:09:16
2013 Waco Kid - USA 60121 Jeanneau 3200 Sun Fast Martin R (Randy) Grow Martin Randy Grow 8th - Doublehanded 74:22:26 65:00:10
2021 Tide The Knot - USA 52845 Jeanneau 35 Sun Fast Robert Metzen Robert & Connie Metzen 13th - Section 09 67:31:25 66:57:23
2014 Nereus - USA 52308 Jeanneau 35 Sun Odyssey SD Glenn Weier Glenn R. Weier 3rd Overall - Doublehanded Div, 3rd Place - Doublehanded 62:58:58 51:00:58
2009 Mist - USA 51815 Jeanneau 36.2 Sun Odyssey Daniel Koules Daniel Koules --- 82:08:49 67:01:54
2018 Baba Jaga - USA 60710 Jeanneau 37 Sun Odyssey Adam Ferenz Renata Kuszyk And Adam Ferenz Retired --- ---
2016 Chateau Ste Michelle - USA 52185 Jeanneau 37 Sun Odyssey Kelley Kerns Kelley And Michelle Kerns 9th - Cruising 2 66:36:58 54:21:31
2018 Freedom - USA 60857 Jeanneau 37 Sun Odyssey Miroslaw Owczarek Miroslaw Owczarek 7th - Cruising 3 86:43:06 67:01:60
2018 Vno - USA 60819 Jeanneau 40 Sun Odyssey SD Earl Lyden Earl Lyden Retired --- ---
2017 Friendly Confines - USA 60604 Jeanneau 409 Sun Odyssey Bob O'Brien Bob O'Brien 15th - Cruising 1 58:08:51 50:52:45
2019 Bonne Vie - USA 60703 Jeanneau 41DS Kelley Kerns Kelley And Michelle Kerns 11th - Cruising 1 67:32:00 58:14:59
2012 Moonbeam - USA 52942 Jeanneau 42 DS Sun Odyssey Mark Kroll Mark/Ona Kroll 12th - Cruising 1 63:14:37 54:49:55
2011 My Way - USA 52935 Jeanneau 45 DS Gary Feracota Gary Feracota and Jim Banovitz --- 75:04:44 61:20:22
2008 First Light - USA 50696 Jeanneau 45 Sun Odyssey Stan Day FK Day, Jimmy Carollo --- --- ---
2019 Pommes Frites - USA 60844 Jeanneau 49DS Michael Evans Mike Evans 2nd Place - Section 07 54:01:02 46:33:07
2017 Trois Vignes - USA 60692 Jeanneau 64 DS John Palmer John Palmer 1st Overall - Cruising Div, 1st Place - Cruising 1 40:45:59 39:54:37
2021 Sea Rose II - USA 60620 Jeanneau Sun Odyssey 45 Tom Eslinger Tom & Rose Eslinger 13th - Section 08 70:59:19 71:52:33
2021 No Bad Days - USA 61209 Jeanneau Sun Odyssey 469 Jerry Gurthet Jerry W Gurthet 5th - Cruising 1 73:43:33 79:52:54
2021 Le Reve - USA 70029 Jeanneau Sunfast 3300 Vanessa Gates Vanessa L Gates & Patrick Bredlau 3rd Place - Section 07 58:59:29 61:47:57
2013 Tide The Knot - USA 52845 Jeanneau SunFast 35 Robert Metzen Robert/Connie Metzen 3rd Place - Section 06 74:29:01 63:36:32
2011 PeaceMaker - USA 52875 Ker Custom 39 Kenneth Flaska Kenneth Flaska/Fred Detwiler --- 38:40:12 39:01:04
2013 Velocity Girl - GBR 932R Koopmans 32 Richard Lett Richard Lett 6th - Doublehanded 74:10:52 63:34:23
2008 Eclipse - USA 5499 Laser 28 Scott Jelinek Scott Jelinek --- --- ---
2019 Anonymous - USA 403 LS-10 Christopher Manick Christopher Manick, Matt Joy 10th - Tartan 10 61:40:33 50:18:21
2018 Jing Bang - USA 411 LS-10 David Finlay David H Finlay, AIA 8th - Tartan 10 68:06:22 55:18:08
2021 M*A*S*H - USA 412 LS-10 Ian Kallen Ron Kallen 8th - Tartan 10 64:55:46 62:36:17
2019 M*A*S*H - USA 412 LS-10 Ron Kallen Ron Kallen 14th - Tartan 10 62:07:04 51:04:57
2021 Minister - USA 411 LS-10 Blane Boynton Blane & Cindy Boynton 7th - Tartan 10 64:02:53 61:45:18
2021 Retention - USA 410 LS-10 Mark Croll Mark & Joni Croll 5th - Tartan 10 63:33:54 61:17:21
2019 Terminal Velocity - USA 407 LS-10 Simon Beemsterboer Simon Beemsterboer 7th - Tartan 10 61:08:10 49:46:59
2016 Terminal Velocity - USA 407 LS-10 Gene McCarthy Gene McCarthy 5th - Tartan 10 44:33:28 37:06:60
2019 Thunderbolt - USA 402 LS-10 Steve Karstrand Steve Karstrand 15th - Tartan 10 64:44:39 52:48:16
2012 Wild Norwegian - USA 403 LS-10 Arvid Eiesland Arvid Eiesland and Rick Strilky 2nd Place - Tartan 10 47:13:59 39:15:02
2021 Winnebago - USA 26300 LS-10 John Dybas John Dybas 9th - Tartan 10 69:56:37 67:26:22
2016 Winnebago - USA 26300 LS-10 Gerald H Thomas Gerald H And Kathleen J Thomas 10th - Tartan 10 46:17:29 38:33:39
2021 Kona - USA 007 Maestro 40 Steve Dorfman Steve Dorfman 4th - Cruising 1 73:20:14 77:21:48
2008 Nemesis - USA 7104 Melges 30 Geoff Longenecker Geoff Longenecker --- --- ---
2016 Peerless - USA 110 Melges 30 Andrew Price Andrew J Price 7th - Section 03 36:24:00 38:02:17
2009 Peerless - USA 110 Melges 31 Brian Torresen Brian Torresen --- 64:53:41 65:59:52
2006 Drumbeat - USA 137 Melges 32 Ted Etheridge Ted Etheridge and Mort Olds --- --- ---
2006 Notorious - USA 122 Melges 32 Christopher Thomas Christopher Thomas --- --- ---
2010 Saturn - USA 135 Melges 32 Wallace Tsuha Wally Tsuha --- --- DNS
2018 Measure for Measure - USA 53026 Morgan 36 Nelson-Marek Paul Uhl Paul Uhl 3rd Place - Section 09 63:05:05 51:58:55
2017 Measure for Measure - USA 53026 Morgan 36 Nelson-Marek Brian Tobin Brian Tobin Retired --- ---
2008 Looney Tunes - USA 42731 Morgan 36.5 Nelson Marek Paul Matthews Paul Matthews --- --- ---
2012 Loki - USA 26665 Nautor Swan 39 Don Glasell William Derrah III/Don Glasell 15th - Section 06 46:44:31 41:27:36
2011 Moody Blue - USA 32010 Nelson Marek 36 William E Barton William Barton --- 48:36:17 41:50:55
2019 Rogue - USA 50631 Nelson Marek 36 Peter Engel Peter Engel 11th - Section 06 57:48:28 51:40:48
2021 Rush - USA 6204 Nelson Marek 36 Dean Doman Dean & Amanda Doman 7th - Section 09 62:15:44 62:41:08
2018 Rush - USA 6204 Nelson Marek 36 Jeff Alisch Jeff Alisch 7th - Section 09 66:22:45 55:45:31
2018 Surface Tension - USA 64986 Nelson Marek 36 Shawn Pautz Shawn Pautz Retired --- ---
2016 Surface Tension - USA 64986 Nelson Marek 36 Jeffery S Schaefer Jeffrey S Schaefer 5th - Section 06 42:31:30 38:57:10
2010 Stars & Stripes - USA 15002 Nelson Marek 39 Gerald Gavin Gerald Gavin --- 54:16:19 49:10:13
2019 Tango In Blue - USA 50593 Nelson Marek 39 Richard M Trisco Rick Trisco 15th - Section 04 54:33:48 52:05:29
2013 Regardless - USA 40625 Nelson Marek 40 Stuart Taylor Taylor, Wasilew, Kahn, Hanks, Griggs DNF - Section 04 --- ---
2021 Bulldog - USA 32969 Nelson Marek 41 William Moe William Moe 8th - Section 06 61:50:35 66:04:45
2012 Bulldog - USA 32969 Nelson Marek 41 Thomas Tabor Bill Moe; Tom Tabor 17th - Section 04 45:55:36 42:06:53
2008 Folie A Deux - USA 32641 Nelson Marek 41 Larry Kwiat Larry T. Kwiat --- --- ---
2005 Folie A Deux - USA 32641 Nelson Marek 41 Gary Knappenberger Team Folie --- 47:44:35 42:38:04
2008 Mahdi 2 - USA 77790 Nelson Marek 41 Peter Bialik II Peter Bialik --- --- ---
2003 Ripple - USA 77790 Nelson Marek 41 Robert Rafson Robert Rafson --- --- ---
2004 Bullseye - USA 43996 Nelson Marek 43 Maxwell Bardeen Max Bardeen, Norman Bardeen, Tim Wadz, Julie Cioe --- --- ---
2007 Midnight Express - USA 35151 Nelson Marek 43 James J Viau James J Viau --- 54:58:17 53:32:31
2012 Sea Hero - USA 35151 Nelson Marek 43 Flip Richards Jeff Richards 16th - Section 03 41:31:31 40:49:09
2016 Tyrant - USA 50218 Nelson Marek 43 Donald M Thinschmidt, Sr. Don M Thinschmidt & Don M Thinschmidt Jr Retired --- ---
2021 Vivienne - USA 43996 Nelson Marek 43 Thomas Tabor Tom Tabor 9th - Section 04 58:37:02 68:28:35
2008 Vivienne - USA 43996 Nelson Marek 43 Thomas Tabor Thomas Tabor --- --- ---
2010 Fine Line - USA 46892 Nelson Marek 46 Allen Gillespie Jay Gillespie & Allen Gillespie --- 46:32:03 48:32:06
2008 Fine Line - USA 46892 Nelson Marek 46 Rich Montplaisir Rich Montplaisir --- --- ---
2005 Fine Line - USA 46892 Nelson Marek 46 Gary Kline Gary Kline, Scott Lumsden --- 42:59:57 44:12:11
2009 Natalie J. - USA 50596 Nelson Marek 46 Philip O'Niel III Philip D. O'Niel III DDS --- 58:16:32 60:32:53
2021 Skye - USA 46892 Nelson Marek 46 Jeff Hoswell Jeff & Jane Hoswell 10th - Section 03 55:58:51 68:17:27
2021 Chewbacca - USA 42250 Nelson Marek 50 William Peterson Bill Peterson 6th - Section 04 54:41:47 64:05:55
2011 Goblin - USA 52555 Nelson Marek 50 Dr. Paul Akers Dr. Paul Akers --- 33:52:42 36:55:38
2010 Goblin - USA 52555 Nelson Marek 50 Lindy Thomas Lindy Thomas --- 46:30:04 50:52:19
2002 Insatiable - USA 42616 Nelson Marek 50 Thomas Ritteer Thomas Ritteer --- --- ---
2005 Windrush - USA 40888 Nelson Marek 50 Rick Hennig Rick Hennig --- 43:47:02 44:31:41
2021 Swiftsure - USA 40888 Nelson Marek 50 IOR Ronald C. Ehlert Ronald C Ehlert 11th - Section 04 62:22:56 74:17:50
2021 Gauntlet - USA 52791 Nelson Marek 52 Guy Hiestand William Woodworth, Guy Hiestand 6th - Section 02 54:15:59 70:52:18
2018 Promo - USA 52791 Nelson Marek 52 John Kuber John Kuber 7th - Section 01 41:56:57 45:10:45
2005 Ptarmigan - USA 79 Nelson Marek 52 Lawrence Dickie Lawrence Dickie --- 40:03:11 45:01:10
2021 FishTales - USA 97834 Nelson Marek 55 Mike Fisher Mike & Dawn Fisher 1st Place - Section 02 53:44:24 67:13:43
2018 Denali - USA 97363 Nelson Marek 68 Rick Hennig Rick Hennig 7th - Turbo 40:49:16 47:35:51
2013 Pororoca - USA 77984 Nelson Marek 68 Gene McCarthy Gene McCarthy and Robert Zeman, Jr. 1st Place - Section 01 46:12:24 51:45:05
2021 Sagamore - USA 77984 Nelson Marek 68 Tone Martin Bob Zeman, Laura Z & Tone Martin 9th - Section 02 53:16:18 71:04:49
2008 Denali - USA 97363 Nelson Marek 70 William McKinley William F McKinley --- --- ---
2005 Sabbatical 3 - USA 25490 Odessey 43 William B Andrews William B Andrews --- 51:31:15 44:55:34
2017 Flying Buffalo - USA 1 Offshore 36 Al Declercq Al & Bob Declercq 2nd Overall - Mackinac Cup Div, 1st Place - Section 10 67:41:53 47:47:41
2008 Genuine Risk - USA 8390 Oliver & Dubois/CBTF 90 Randall Pittman Randall Pittman --- --- ---
2008 Jack-A-Roe - USA 25255 Olson 30 John Dybas John Dybas --- --- ---
2011 Opus Dei - USA 52858 Olson 30 Chris Cyrul Greg & Chris Cyrul --- --- DNF
2014 Spar Wars III - USA 212 Olson 30 IB Bruce Hubble Bruce Hubble 16th - Section 07 55:03:14 47:04:16
2018 Shoe String - USA 34109 Olson 34 Jay Grizzell Jay Grizzell --- --- ---
2021 Tenacity - USA 54951 Olson 34 Peter Cooper Bob Barnowski, Peter Cooper, Peter O'Malley 12th - Section 09 67:59:41 66:53:11
2017 Tenacity - USA 54951 Olson 34 Richard O'Connell Richard H O'Connell & Peter Cooper Retired --- ---
2011 Leading Lady - USA 87327 Olson 40 Larry Bender Larry Bender --- 52:50:19 49:21:04
2005 Leading Lady - USA 87327 Olson 40 Larry Bender Larry E. Bender --- 49:16:17 45:46:23
2002 Rambunctious - USA 42026 Olson 40 David Poulin David Poulin --- --- ---
2007 Screaming O - USA 32718 Olson 40 William H Francis William H. Francis --- 58:58:26 57:01:39
2013 ScreamingO - USA 32718 Olson 40 Steve Schick Steve Schick 12th - Section 04 70:27:35 65:48:33
2008 Dionysus - USA 50897 Olson 911 Edward Valente Jr Edward Valente Jr. --- --- ---
2005 Latest Trick - USA 40884 Olson 911 S Gary Kochanek Steve Haislet and Gary Kochanek --- 52:13:29 42:14:59
2014 Zorina - USA 138 Olson 911SE John Aquino John Aquino 18th - Section 08 62:36:43 49:58:05
2008 Coyote - USA 35053 One Design 35 Mike Naugher Mike Naugher --- --- ---
2004 Detente - USA 35018 One Design 35 David Kirk David Kirk/ Fred Gale --- --- ---
2019 Entourage II - USA 35053 One Design 35 Michael Dannecker Michael, Peter, & Steve Dannecker 11th - Section 05 55:06:24 51:36:06
2003 Fearless - USA 35038 One Design 35 Marcus Durlach III Marcus Durlach III --- --- ---
2019 Heartbreaker - USA 35004 One Design 35 Eric Oesterle Eric Oesterle --- --- ---
2004 Hell Hound - USA 35038 One Design 35 Brendan Brownyard Brendan J Brownyard --- --- ---
2004 Iris - USA 35037 One Design 35 Stephen H. Fletcher Stephen Fletcher --- --- ---
2005 Lucky - USA 35001 One Design 35 Bryon Ehrhart Bryon Ehrhart --- 45:22:11 43:16:57
2007 Lucky - USA 35001 One Design 35 David Cunningham Russ Burke/ Dave Cunningham --- 61:22:21 58:51:22
2004 Outlaw - USA 35029 One Design 35 Roland Rayment Roland V Rayment, Jr --- --- ---
2003 Outlaw - USA 35029 One Design 35 Steve Ameluxen Steve Ameluxen --- --- ---
2003 Pronto - USA 35001 One Design 35 Joel E Krissoff Joel E Krissoff --- --- ---
2010 True - USA 35042 One Design 35 William Bremer Mike Bremer --- 52:50:54 50:53:34
2002 Tsunami - USA 35030 One Design 35 Greg Stephens Greg Stephens --- --- ---
2004 Wild Thing - USA 35048 One Design 35 Chris Busch Chris Busch --- --- ---
2021 Chico 2 - USA 35009 One Design 35T Jim Weyand Jim Weyand 2nd Place - Section 05 53:42:47 60:25:37
2021 Dire Wolf - USA 35035 One Design 35T Jeffrey Janicek Jeffrey (Dewey) Janicek 7th - Section 05 57:45:29 64:09:06
2021 Entourage II - USA 35053 One Design 35T Michael Dannecker Michael & Steve Dannecker 13th - Section 05 59:30:38 67:04:49
2015 Hell Bent - USA 35006 One Design 35T Erik Schwanz Erik Schwanz 12th - Section 03 46:24:52 45:51:27
2012 True - USA 35042 One Design 35T William Bremer William Bremer 13th - Section 03 41:24:31 40:39:47
2021 Warsaw - USA 35032 One Design 35T Tim Peters Tim Peters 6th - Section 05 57:00:17 64:05:45
2010 Flyer - USA 48004 One Design 48 Sanford Burris Sanford Burris --- 45:40:42 50:25:43
2016 WhoDo - USA 48004 One Design 48 Erik Owen Erik Owen Retired --- ---
2015 WhoDo - USA 48004 One Design 48 Mark Janda Mark Janda and Ralph Weeks 13th - Section 01 46:02:49 50:58:26
2008 Wildhorses - USA 48008 One Design 48 Rick Hennig Rick Hennig --- --- ---
2019 Longbow - USA 143 Owen Clarke Class 40 James Carolla FK Day 13th - Section 01 49:21:18 56:19:08
2016 Longbow - USA 143 Owen Clarke Class 40 Fk Day Fk Day 14th - Section 01 38:57:17 43:19:04
2014 Columbo Breeze - CAY 6611 Oyster 66 Jack Hutchings Jack Hutchings 5th - Cruising 1 45:17:33 43:09:50
2010 Siren Song - USA 16643 Palmer Johnson 40 William Mayer William Mayer, Robert Mayer --- 59:18:00 52:32:23
2022 ** delete Lois Lane - USA *** Pearson 23c Benjamin Stern Benjamin Stern, Jon McClintock, Judith & David Watt ** --Request For Invitation - In Process-- --- ---
2009 Chance - USA 10 Pearson 323 Robert Kraus Bob & Cindy Kraus --- 84:45:01 62:37:49
2019 Margaritaville - USA 50694 Pearson 33 Greg Gills Greg & Ann Gills --- --- ---
2021 Kutty's Ark - USA 6710 Pearson 36 Michael Lynch George Morrissey 5th - Cruising 3 78:39:10 72:54:40
2019 Kutty's Ark - USA 6710 Pearson 36 George Morrissey George Morrissey & Joe McGinnis 13th - Cruising 3 67:12:53 52:50:24
2015 Rum Line - USA 31303 Pearson 37 Randy Robbie Randy Robbie 17th - Section 07 57:33:00 48:21:15
2010 Rumline - USA 31303 Pearson 37 Randy Robbie Randy Robbie --- 64:16:38 54:07:17
2021 Whitecap - USA 31320 Pearson 37 Todd Beyer Todd M Beyer 10th - Cruising 2 85:05:40 82:43:13
2018 Whitecap - USA 31320 Pearson 37 William Walsh William Walsh Retired --- ---
2010 Whitecap - USA 31320 Pearson 37 William Walsh William Walsh Retired --- Retired
2006 Blue Heaven - USA 42973 Pearson 39 SL John Simons John and Priscilla Simons --- --- ---
2013 Blue Heaven - USA 42973 Pearson Sl John Simons John and Priscilla Simons DNF - Section 06 --- ---
2019 Suspect - CAN 13667 Perry Custom 58 Bryan Sims Bryan Sims 12th - Section 02 51:32:35 53:53:54
2004 Shadow Fax - USA 16778 Peterson 33 Scott Hill Scott Hill And Kyle Anderson --- --- ---
2021 Cahoots - USA 6525 Peterson 34 Michael Ciechanowski Michael Ciechanowski, Mark Schermerhorn, Richard Anderson 15th - Section 09 74:26:42 71:25:47
2012 Cahoots - USA 6525 Peterson 34 Thomas Vigil Thomas R. Vigil 8th - Section 08 47:53:40 39:22:09
2006 Cahoots - USA 6525 Peterson 34 Thomas Vigil Thomas R Vigil --- --- ---
2006 Fun Factor - USA 30244 Peterson 34 James Sliger Jim Sliger --- --- ---
2008 Gaucho III - USA 16991 Peterson 34 Mark Bouckaert Mark & Diane Bouckaert --- --- ---
2016 Nemesis - USA 26267 Peterson 34 Bruno J Barkauskas Bruno J Barkauskas 10th - Section 09 49:06:34 40:25:01
2010 Snafu - USA 6122 Peterson 34 Mitchell Weisman Mitchell A Weisman, --- 62:50:40 52:32:16
2021 Surprise - USA 23507 Peterson 34 Roger Baske Bill Strzelewicz, Roger Baske 5th - Section 09 62:15:31 61:05:17
2019 Surprise - USA 23507 Peterson 34 Bill Strzelewicz Bill Strzelewicz 1st Place - Section 08 58:29:23 48:21:33
2018 Absolute - USA 16826 Peterson 37 Eric Boyer Donald A Hinckfoot & Art Mason Retired --- ---
2017 Absolute - USA 16826 Peterson 37 Donald Hinckfoot Donald A Hinckfoot & Art Mason 6th - Section 08 67:06:08 56:34:02
2012 Bootlegger - USA 32823 Peterson 37 David Bonzon David Bonzon 15th - Section 07 47:19:54 40:53:40
2002 Siren Song - USA 16643 Peterson 40 Thomas Merlin Thomas Merlin --- --- ---
2012 Blitz - USA 31377 Peterson 43 Larry Soutar Larry Soutar 12th - Section 04 45:23:20 41:42:44
2021 Souvenir - USA 13191 Plas Trend 32 Steven M Schiller Steve Schiller 2nd Overall - Chicago-Mackinac Trophy Div, 2nd Place - Section 09 63:39:06 58:40:26
2018 Souvenir - USA 13191 PlasTrend 32 Steven M Schiller Steve Schiller Retired --- ---
2010 The Cone Of Silence - USA 38699 Reichel/Pugh Super 30 Doug Mitchell Doug Mitchell --- 49:42:51 51:30:13
2009 The Cone of Silence - USA 38699 Reichel/Pugh Super 30 Jc Raby Doug Mitchell, JC Raby --- --- ---
2019 Double Time - CAT 13 Reynolds 33 Martin Foster Martin Foster 4th Place - Multihull Div 49:49:34 54:53:34
2005 Double Time - CAT 13 Reynolds 33 Martin Foster Martin Foster --- 42:02:59 48:32:47
2017 Bretwalda 3 - USA 50030 Rogers 46 Bob Pethick Bob Pethick Retired --- ---
2008 Wooton - USA 50030 Rogers 46 Custom W. Harris Smith W. Harris (Bill) Smith --- --- ---
2012 Windhound - USA 3947 S&S 48 Andy McCormack Andy McCormack 7th - Cruising 1 63:37:07 54:00:43
2018 Challenge - USA 3175 S&S 50 Kevin Teborek Kevin and Raymond Teborek 1st Overall - Chicago-Mackinac Trophy Div, 1st Place - Section 08 55:04:48 47:08:55
2017 Challenge - USA 3175 S&S 50 Ray Teborek Ray Teborek 4th - Section 07 62:28:41 53:32:37
2005 Challenge - USA 3175 S&S50 Ray Teborek Ray Teborek --- 48:27:35 41:57:58
2017 Abbie Normal - USA 32151 S2 10.3 Cork Boersma Cork Boersma Retired --- ---
2008 Mariah - USA 40568 S2 10.3 Tod Stansfield Tod A. Stansfield --- --- ---
2008 Medicine Man - USA 5551 S2 10.3 Don Cady Donald J. Cady --- --- ---
2007 Paragon - USA 31851 S2 10.3 Erick Hoogcarspel Erick & Hildo Hoogcarspel --- 81:10:40 66:29:04
2008 Wrangler - USA 32480 S2 10.3 Martin R (Randy) Grow Martin Randy Grow --- --- ---
2011 Journey - USA 6018 S2 11.0A Kurt Anderson Kurt Anderson, Mike Coughlin, David Pasquith --- --- DNF
2016 Kahuna - USA 15171 S2 9.1 Loren Thompson Loren Thompson Retired --- ---
2019 M-43 - USA 32128 S2 9.1 Tyler Wilson Tyler, Tristan, & Cam Wilson, Tim Throm 11th - Section 09 65:31:30 51:47:20
2014 Paradox - USA 40552 S2 9.1 John Swanson John C. Swanson 15th - Section 08 58:35:12 46:59:11
2019 Truant - USA 40202 S2 9.1 Walter Kawula Walter & Holly Kawula 6th - Section 09 62:12:55 48:22:20
2021 Voyager - USA 33958 S2 9.1 Roy Lamphier Roy Lamphier 6th - Cruising 3 79:57:48 74:09:57
2018 Yachtzy - USA 33539 S2 9.1 Ross Schoolmaster Ross Schoolmaster 8th - Section 10 75:21:39 59:28:04
2012 Intuition - USA 51341 S2 9.2A Tom Kershner Tom Kershner, Mark Gillespie, Chris Hynes, Bill Burns, Jenn Macainag 1st Overall - Cruising Div, 1st Place - Cruising 2 65:21:54 48:22:12
2010 Intuition - USA 51341 S2 9.2A Donald Hanna Donald Hanna/Michael Litzkow/Thomas Kershner/Mark Gillespie --- 73:57:55 54:30:44
2014 Sleeping Tiger - USA 15634 Sabre 34 MkII John Harvey John T. Harvey 9th - Section 08 54:25:27 44:12:20
2009 DuLac - USA 52478 Sabre 36 Chris Economos John Coyle --- --- ---
2009 duLac - USA 52478 Sabre 36 John Coyle John J. Coyle --- 84:15:09 69:20:23
2016 Wave Dancer - USA 33912 Sabre 36 James Hill James Hill & Michael Sklar 2nd Place - Section 09 46:20:43 38:11:19
2014 Wave Dancer - USA 33912 Sabre 36 Michael Sklar Michael Sklar 6th - Section 08 53:38:51 43:53:01
2012 Zephyr - USA 87842 Sabre 36 James Wallgren James Wallgren 17th - Cruising 2 65:49:41 54:02:41
2007 Granuaile - USA Sabre 386 Scott Broderick Scott And Kathy Broderick --- --- ---
2002 Delphinus - USA 35064 Sabre 40 Stephen R Polk Stephen R Polk --- --- ---
2006 Wooton 2 - USA 50900 Sabre 40 W. Harris Smith W. Harris (Bill) Smith --- --- ---
2019 Perico - USA 60376 Sabre 402 Ryan Johnson Ryan Johnson 1st Overall - Cruising Div, 1st Place - Cruising 2 57:57:02 49:31:49
2008 Evergreen - USA 42326 Sabre 42 Bradley Faber Bradley Faber --- --- ---
2004 Evergreen - USA 42326 Sabre 42 Lee Hollenbeck Lee R Hollenbeck --- --- ---
2021 Off-Piste - USA 70500 Salona 41 George Gruebling George & Nicole Gruebling 11th - Section 06 60:59:53 66:31:20
2019 Rhumb Jungle - USA 70500 Salona 41 Guy Selsmeyer Kurt Korte, Guy Selsmeyer 14th - Section 05 57:08:08 52:34:54
2009 Zanjero - USA 16745 San Juan 30 MH Bruce Carter Bruce Carter --- 83:57:39 65:14:15
2013 Elektra - USA 26006 Santa Cruz 33 William Raymoure William Raymoure, Susan Raymoure 5th - Section 07 73:32:33 61:24:28
2014 Red Hawk - USA 77899 Santa Cruz 40 Ralph Hodek Ralph J. Hodek 19th - Section 04 50:46:50 47:34:53
2012 Bodacious IV - USA 51092 Santa Cruz 52 Jeffrey Urbina Bodacious Racing LLC-owner, Jeff Urbina-charterer 12th - Section 02 39:04:13 43:03:19
2021 Madcap - USA 51092 Santa Cruz 52 John Hoskins John & Marian Hoskins 5th - Section 03 52:11:03 66:06:43
2021 Sin Duda! - USA 28252 Santa Cruz 52 Lindsey Duda Fritz Duda Sr & Lindsey Duda 9th - Section 03 54:32:16 67:45:08
2018 Details - USA 50045 Santa Cruz 70 Lance Smotherman Lance Smotherman 6th - Section 01 38:53:49 43:43:13
2021 Dynamis - USA 52701 Santa Cruz 70 Brien Baker Mike Shields, Brien Baker 8th - Section 02 51:35:07 70:57:19
2019 Equation - USA 323 Santa Cruz 70 Bill Alcott Bill Alcott/Tom Anderson 7th - Section 01 44:42:08 50:40:27
2021 Evolution - USA 70 Santa Cruz 70 Christopher Saxton Chris Saxton 7th - Section 02 51:47:29 70:56:00
2021 Ohana - USA 323 Santa Cruz 70 Tor Hough Tor & Laurie Hough 12th - Section 02 53:46:38 74:01:27
2021 Stripes - USA 25168 Santa Cruz 70 Bill Martin Bill Martin 4th - Section 02 50:57:50 69:44:02
2004 Avatar - USA 15056 Santana 35 Andrew Morlan Andrew Morlan --- --- ---
2002 Shape - USA 23756 Santana 35 Win Cooper Win Cooper --- --- ---
2004 Helsing - USA 16655 Scampi 30 Dennis Cadreau Dennis H Cadreau --- --- ---
2021 Captain Blood - USA 42998 Schock 35 Patrick Nelson Patrick Nelson 11th - Section 07 61:48:11 64:25:02
2009 Captain Blood - USA 42998 Schock 35 Douglas Rogers Douglas D Rogers Retired --- Retired
2021 Free Agent - USA 97350 Schock 35 Miles Depaepe Miles P Depaepe 10th - Section 07 61:13:53 64:15:44
2014 It's Good - USA 41625 Schock 35 Mitchell Weisman Mitchell A Weisman 7th - Level 35 52:09:25 46:00:09
2010 Sorcerer - USA 41625 Schock 35 Don Draper Don Draper and Greg Fyksen Retired --- Retired
2018 Texana - USA 40512 Schock 35 Dallas Johnson Dallas Johnson, Scott Rosenbaum 9th - Section 07 67:33:01 58:21:48
2009 Jonathan Swift - USA 51354 Schock 40 Ronald Nolan Ronald Nolan --- 60:26:58 65:24:22
2009 Lightning - POL 6491 Schock 40 Krzysztof Kaminski Krzysztof Kaminski Pawel Borowczak Maciej Suszynski --- 60:53:49 66:00:44
2019 Relentless - USA 56565 Schock 40 Mark Hagan Mark Hagan 15th - Section 02 52:04:14 54:04:30
2015 Quick Silver - USA 33547 Schock 41 Gintaras Karaitis Gintaras Karaitis 2nd Place - Section 05 48:34:57 43:34:43
2017 Kokomo - USA 97834 Schock 55 Wesson E Schulz Wesson Schulz 8th - Section 02 51:32:34 52:52:58
2011 Sundog - USA 14 Seacart 30 Paul Parks Paul & Kathleen Parks --- 30:04:55 34:43:46
2021 Nemo - USA 59 Seascape 27 Michael Tuman Michael Tuman 2nd Overall - Doublehanded Div, 2nd Place - Doublehanded 1 62:24:40 61:17:15
2014 SeaCan - CAN 017 Seascape 27 Andraz Mihelin Andraz Mihelin 1st Overall - Doublehanded Div, 1st Place - Doublehanded 48:50:38 43:57:34
2016 SeaCan - CAN 17 Seascape 27 Svein Hubinette Svein Hubinette 15th - Section 08 50:41:28 44:18:15
2002 Intrepid - USA 41183 Shock 35 Thomas Carlile Thomas Carlile --- --- ---
2019 NV - USA 46735 Shock 35 Darius Keblinskas Darius Keblinskas 8th - Section 07 58:35:23 50:14:05
2004 Adelicia - USA 33807 Sigma 33 Connelly Bowling Connelly Bowling --- --- ---
2006 Holua - USA 97656 SNC 70 Brack Duker Brack Duker --- --- ---
2021 Albatross - USA 60836 Solaris One 42 Fernando Assens Fernando Assens 2nd Place - Cruising 1 70:04:21 76:40:23
2019 Arma - GBR 20 Soto 40 Andrew Price Andrew J Price 5th - Section 02 46:56:36 49:07:00
2011 Drumbeat - USA 61137 Soto 40 OD Ted Etheridge Ted Etheridge --- 33:53:56 37:11:13
2011 Kiriakula - USA 60242 Southern Cross 31 Fred Peterson Fred Peterson --- --- DNF
2010 Vincitore - NZL 52001 Southern Cross R/C 52 James Mitchell Jim Mitchell --- 41:19:16 50:54:27
2004 Assassin - USA 25199 Soverel 33 Robert Sansome Robert Sansome --- --- ---
2006 Rock On! - USA 41463 Soverel 332 Vik Warren Vik Warren --- --- ---
2011 Zot - USA 40688 Soverel 332 Jonathan Veersma Jonathan Veersma --- 62:29:27 53:55:46
2016 Angisina - USA 41995 Soverel 39 Andy Spence-Parsons Andy & Lise Spence-Parsons 6th - Section 07 44:34:39 39:32:25
2002 Experience - USA 42201 Soverel 39 Charles Kuehn Charles Kuehn --- --- ---
2011 50 Free - USA 42440 Soverel 50 Dave Berger Dave Berger --- --- DNS
2005 Criterion - USA 42440 Soverel 50 Roger A. Mitchell Roger Mitchell --- 44:21:06 44:05:08
2009 Nice Pair - USA 333 SSO 38 Bruce Geffen Bruce Geffen, Gary Hall, Bart Hall, Brad Glance --- 59:02:15 62:29:49
2015 Equation - USA 323 STP Farr 65 Bill Alcott Bill Alcott / Tom Anderson 4th - Turbo 36:10:32 50:10:32
2019 Geronimo - USA 50326 Super Ray 33 Herb Philbrick Herb Philbrick --- --- ---
2018 Shorthanded - USA 58484 Super Ray 33 Robert Hughes Robert C Hughes 8th - Section 05 60:19:19 54:02:54
2013 Ticklish - USA 83238 Super Ray 33 Eric Landman Eric Landman 8th - Section 04 68:03:39 64:51:43
2017 Santana - USA 137 Swan 36 Barry Kroeger Barry F Kroeger 9th - Section 09 69:58:53 56:53:42
2009 Eleuthera - USA 00371 Swan 371 Robert Graves Robert Graves --- 76:41:10 62:52:57
2021 Loki - USA 26665 Swan 39 William Derrah William E Derrah, Gordon Levine 9th - Cruising 2 78:25:17 79:44:48
2008 Anam Cara - USA 13657 Swan 41 C. Davis Nelsen, II Kowitz / Nelsen --- --- ---
2004 Anam Cara - USA 13657 Swan 41 Fred Kowitz Dave Nelsen --- --- ---
2021 Sufficient Reason - USA 4215 Swan 42 Mitchell Padnos Mitchell Padnos 4th - Section 04 54:18:26 63:34:19
2015 To The Moon - USA 61005 Swan 42 Robert Berg Robert Berg 4th - Section 02 44:40:18 45:47:18
2016 Tsunami - USA 4215 Swan 42 Stephen Polk Stephen Polk 4th - Section 03 36:22:17 37:21:12
2015 Deborah Cay - USA 8976 Swan 44 Windham Bremer Windham and Joel L. Bremer 13th - Cruising 1 66:25:09 58:07:00
2005 Kilkenny - USA 52222 Swan 44 Jay Doherty Jay Doherty --- 49:15:43 43:59:27
2013 18 Degrees - USA 51293 Swan 44 MKII Jerry Senser Jerry Senser 18th - Section 05 74:06:36 66:33:02
2019 Pandora - USA 42507 Swan 46 MK1 Hank Graziano Hank Graziano --- --- ---
2003 So Far - USA 53214 Swan 48 Lawrence Hillmann Lawrence Hillmann --- --- ---
2009 Fox - USA 50020 Swan 53 George Pecherek Ruth Pecherek, George Pecherek --- 72:02:54 68:18:06
2017 Bounder - USA 25424 Sydney 36 Jim Kelly Jim & Cheryl Kelly 5th - Section 05 62:31:08 55:57:16
2008 Bounder - USA 25424 Sydney 36 David Hudgel David Hudgel --- --- ---
2021 Eagle - USA 38006 Sydney 38 Shawn O'Neill Jerry & Shawn O'Neill 1st Place - Section 05 54:05:57 59:39:38
2015 Painkiller 4 - USA 38005 Sydney 38 Alice O Martin Alice O Martin 16th - Section 04 50:26:57 47:31:23
2009 Serenissima - USA 38007 Sydney 38 Robin G Munden Robin G. Munden --- 68:32:24 65:10:53
2021 Copernicus - USA 38004 Sydney 38 MH Michael Kennedy Michael & Kate Kennedy 12th - Section 05 59:13:39 66:14:46
2021 Manitou - USA 38005 Sydney 38 MH Terence McMahon Terry & Patti McMahon 11th - Section 05 58:55:44 65:56:29
2018 Painkiller 4 - USA 38005 Sydney 38 MH Alice O. Martin Alice O Martin 9th - Section 04 57:40:28 53:58:60
2016 Copernicus - USA 38004 Sydney 38T Michael Kennedy Michael & Kate Kennedy Retired --- ---
2016 Majic - SM 2 Sydney 41 William Hoyer William Hoyer 3rd Place - Section 03 38:12:33 37:17:32
2021 Scout - USA 2615 Sydney 41 Brian Koloms Brian Koloms, David Brown 10th - Section 04 59:34:43 69:14:53
2019 Scout - USA 2615 Sydney 41 Neal Mehlman Neal Mehlman 6th - Section 04 50:30:16 48:29:39
2017 Scout - USA 2615 Sydney 41 Dorsey Ruley Dorsey Ruley 5th - Section 03 51:55:45 49:57:21
2009 Scout - USA 2615 Sydney 41 Jamie Hummert Jamie Hummert --- 59:34:12 59:27:03
2019 Spirit Walker - USA 28380 Sydney 41 J. Andrew Woodruff J Andrew Woodruff 11th - Section 04 54:24:28 51:46:47
2016 Spirit Walker - USA 28380 Sydney 41 Vern McCain Vern McCain 1st Place - Section 03 37:12:38 36:03:25
2012 Power Trip - USA 1007 Synergy 1000 James Kraft Paul and James Kraft 3rd Place - Section 03 41:11:46 39:45:15
2017 Mercedes - USA 43835 Thomas 35 Christopher Koch Christopher & Karen Koch 6th - Level 35 65:48:11 57:42:33
2021 Night Train - USA 42525 Thomas 35 Brian Morgan Brian Morgan 8th - Section 07 61:22:27 63:35:01
2019 On Edge - USA 43535 Thomas 35 Steve Dorfman Steve Dorfman DSQ - Level 35 58:12:30 53:31:30
2019 Berserkir - USA 51351 Thompson 35 Rob Hasselkus Rob Hasselkus 9th - Section 02 47:17:24 50:08:12
2005 Beau Geste - HKG 1997 TransPac 52 Karl Kwok Karl Kwok --- 37:04:38 44:25:06
2004 Bright Star - USA 52002 Transpac 52 Richard Breeden Richard C Breeden --- --- ---
2004 Esmeralda - USA 50014 Transpac 52 Makoto Uematsu Makoto Uematsu --- --- ---
2006 Glucklich - USA 52152 TransPac 52 James Mitchell Bryon Ehrhart & Jim Mitchell --- --- ---
2021 Grit - USA 52329 Transpac 52 Scott J. Hornick Scott J Hornick 6th - Section 01 51:06:06 71:47:15
2021 Heartbreaker - USA 88528 Transpac 52 Robert L Hughes Robert L & Laura Hughes 5th - Section 01 49:29:08 71:17:02
2018 Imedi - USA 52725 Transpac 52 Mark Hauf Mark Hauf Retired --- ---
2008 Lucky - USA 52152 Transpac 52 Bryon Ehrhart Bryon Ehrhart --- --- ---
2021 Mockingbird - USA 5294 Transpac 52 Chris Duhon Chris Duhon 2nd Place - Section 01 48:03:29 69:31:49
2019 Natalie J - USA 5252 Transpac 52 Philip O'Niel III Philip & Sharon O'Niel III 5th - Section 01 42:00:50 50:09:52
2004 Sjambok - USA 52152 Transpac 52 Michael Brennan Michael Brennan --- --- ---
2006 Trader - USA 52111 TransPac 52 Fred Detwiler Fred Detwiler --- --- ---
2021 Vesper - USA 52007 Transpac 52 David Team David O Team 4th - Section 01 47:40:01 71:05:00
2021 Windquest - USA 52015 Transpac 52 Tom Giesler Doug DeVos 7th - Section 01 50:30:31 72:52:25
2018 Success - USA 42484 Westerly Wylie 39 Kasey Iwasyk Kasey Iwasyk Retired --- ---
2015 IMXtreme - CAN 69937 X-Yachts IMX 38 Joe Macdonald Boyd Taylor, Dave Leon, Joe Macdonald 5th - Section 04 49:50:13 45:21:06
2019 St. Francis - USA 51651 X-Yachts X-482 Jairo B Cruz Jairo & Maria D Cruz 16th - Section 04 54:59:32 52:36:39
2021 Xuberance - USA 60597 X-Yachts XP 44 Jeff Barton Jeff & Susan Barton 8th - Section 04 59:10:56 68:01:47

Close Window

2005-2021 © Chicago Yacht Club Top