ABOUT COMPETITORS TRACKING RESULTS LOGISTICS PRESS ROOM HISTORY


Official Results by Section
2021 Chicago Yacht Club Race to Mackinac presented by Wintrust
Starts: July 16, 2021 (Cruising Divisions) / July 17, 2021 (Racing Divisions)

(Go To Results By Division)

Beneteau 36.7 / Chicago-Mackinac Trophy Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 52051 Free Radical 1.0186 Robert Nelson, Anthony Bowker Lemont, IL Monday - 21:54:38 58:14:38 59:19:38 1
  USA 119 Joie De Vie 1.0186 Donna Hastings Green Bay, WI Monday - 22:06:34 58:26:34 59:31:47 2
  USA 262 Maggie Mae 1.0186 Peter Wright Chicago, IL Monday - 22:53:45 59:13:45 60:19:50 3
  USA 60500 Veni Vidi Veatchi 1.0186 Jason Veatch Clarendon Hills, IL Monday - 23:17:18 59:37:18 60:43:50 4
  USA 52188 Adventure 1.0186 Scott & Melissa Conger Wauwatosa, WI Monday - 23:35:04 59:55:04 61:01:56 5
  USA 247 Painkiller 5 1.0186 Alice O Martin Chicago, IL Tuesday - 00:44:56 61:04:56 62:13:06 6
  USA 60310 Soulshine 1.0186 Jarrett Altmin Chicago, IL Tuesday - 00:45:34 61:05:34 62:13:44 7
  USA 26219 FOG 1.0186 Greg Rasmussen Geneva, IL Tuesday - 00:57:28 61:17:28 62:25:52 8
  USA 45367 Gaucho 1.0186 Mark & Diane Bouckaert Lisle, IL Tuesday - 01:00:31 61:20:31 62:28:58 9
  USA 101 Erizo De Mar 1.0186 Antoni Czupryna, Waldemar Emmerich Lakewood Ranch, FL Tuesday - 01:17:42 61:37:42 62:46:28 10
  USA 1313 Program 1.0186 Atwater, Allen, Metcalf Chicago, IL Tuesday - 01:21:32 61:41:32 62:50:22 11
  USA 235 Eclipse 1.0186 Peter Nielsen Chicago, IL Tuesday - 02:48:27 63:08:27 64:18:54 12
  USA 83 Scheherezade 1.0186 Jamal Alwattar Bannockburn, IL Tuesday - 11:23:24 71:43:24 73:03:26 13
 
Beneteau 40.7 / Mackinac Cup Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 51170 Flyswatter 1.0756 Mark Pirie Charlevoix, MI Monday - 21:08:33 56:48:33 61:06:14 1
  USA 52411 Koko Loko 2 1.0756 Tomek Kokocinski Chicago, IL Monday - 22:32:30 58:12:30 62:36:31 2
  USA 40742 Wired 1.0756 Brian Angioletti, Chuck Norton Park Ridge, IL Monday - 23:04:22 58:44:22 63:10:48 3
  GER 1979 Turning Point 1.0756 David Hardy Oak Park, IL Monday - 23:33:41 59:13:41 63:42:20 4
  USA 51146 La Tempete 1.0756 Thomas & Ryan Weber Saint Charles, IL Monday - 23:49:20 59:29:20 63:59:10 5
  USA 51219 RhumbRunner 1.0756 Kathryn Goldman Finnegan, Brian Reinhardt Goldman Chicago, IL Monday - 23:56:32 59:36:32 64:06:55 6
  USA 60102 Sociable 1.0756 Robert Arzbaecher Brookfield, WI Tuesday - 00:28:06 60:08:06 64:40:52 7
  USA 51196 Spanker 1.0756 Boyd Rice, Rollin Pierce Chicago, IL Tuesday - 00:28:49 60:08:49 64:41:38 8
  USA 51457 Warrior B407 1.0756 Warrior Sailing Charlevoix, MI Tuesday - 00:30:35 60:10:35 64:43:32 9
  USA 404 Mojo 1.0756 Gary Powell, Scot Ruhlander Chicago, IL Tuesday - 00:41:41 60:21:41 64:55:28 10
  USA 51377 Vayu 1.0756 Ronald Buzil Chicago, IL Tuesday - 03:12:16 62:52:16 67:37:27 11
 
Cruising 1 / Cruising Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 35005 Eagle One 1.2079 Timothy LaRiviere Grosse Pointe, MI Sunday - 23:46:50 56:26:50 68:10:57 1
  USA 60836 Albatross 1.0942 Fernando Assens Chicago, IL Monday - 13:24:21 70:04:21 76:40:23 2
  USA 25443 Dakota 1.1026 Steven Sickler, Ray Groble Chicago, IL Monday - 13:26:15 70:06:15 77:17:48 3
  USA 007 Kona 1.0549 Steve Dorfman Chicago, IL Monday - 16:40:14 73:20:14 77:21:48 4
  USA 61209 No Bad Days 1.0835 Jerry W Gurthet Chicago, IL Monday - 17:03:33 73:43:33 79:52:54 5
  H 45 Quiet Refuge 1.0460 Patricia Leonard Byron Center, MI Monday - 20:14:37 76:54:37 80:26:53 6
  USA 61284 Liberté 1.0301 Brett & Carey August Chicago, IL Monday - 21:30:56 78:10:56 80:32:07 7
  USA 60604 Friendly Confines 1.0356 Bob O'Brien Michiana, MI Monday - 21:13:29 77:53:29 80:39:51 8
  USA 61195 Azaria 1.0412 Robert Maynor Hartland, WI Monday - 21:34:15 78:14:15 81:27:39 9
  USA 52723 Jug Band 1.0459 William Bardelmeier Holland, MI Tuesday - 02:26:06 83:06:06 86:54:57 10
  USA 22261 Whitehawk 1.3627 Peter Thornton Burr Ridge, IL Monday - 09:14:47 65:54:47 89:49:10 11
  USA 42917 Broderi 1.0646 Robert, Brooke, & Josh Kolar Chicago, IL RET        
  USA 42234 Serenity 1.0448 Vinton Trowbridge, Jack Marks, Arnold Hirsch Chicago, IL RET        
 
Cruising 2 / Cruising Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 60455 Jasmin 0.9695 David Ormesher, Jon Sawyer, Ted Anderson Chicago, IL Monday - 19:30:19 76:20:19 74:00:37 1
  USA 52235 Fuzzy Logic 0.9815 Dan Emery Saint Joseph, MI Monday - 18:50:38 75:40:38 74:16:37 2
  USA 126 Chaya Doin 0.9879 Joshua Rubenstein, Marc Rubenstein Chicago, IL Monday - 19:11:25 76:01:25 75:06:13 3
  USA 037 Elixir 1.0156 Ron and Janel Groth Saint Joseph, MI Monday - 18:18:56 75:08:56 76:19:16 4
  USA 76 Mise En Place 0.9743 Paul Thompson Chicago, IL Monday - 21:38:07 78:28:07 76:27:07 5
  USA 32530 Vogue 1.0320 Morgan Tilleman Milwaukee, WA Monday - 18:26:15 75:16:15 77:40:46 6
  USA 61048 NorthStar 1.0348 Leslie Kohler, Paul Bartelt Sheboygan, WI Monday - 19:06:17 75:56:17 78:34:50 7
  USA 61361 Syzygy 0.9709 Jack & Nancy Walby, Mike Tobey Worth, IL Tuesday - 00:50:39 81:40:39 79:18:02 8
  USA 26665 Loki 1.0169 William E Derrah, Gordon Levine Western Springs, IL Monday - 21:35:17 78:25:17 79:44:48 9
  USA 31320 Whitecap 0.9721 Todd M Beyer Hamilton, MI Tuesday - 04:15:40 85:05:40 82:43:13 10
  USA 61299 Wine Knot 1.0291 John Rudnick Chicago, IL Tuesday - 01:34:34 82:24:34 84:48:27 11
  USA 85 Fortunate Sun 0.9909 John Dunlevy Chicago, IL RET        
  USA 54965 Tinkertoy 0.9948 Mark Janda River Falls, WI RET        
  USA 34109 Shoe String 0.9749 Jay Grizzell Park Ridge, IL RET        
 
Cruising 3 / Cruising Division Class Results Status: Pending
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 6321 Perception 0.8270 Capt Bryan Smith, Ron White South Bend, IN Tuesday - 05:07:29 86:07:29 71:13:30 1
  USA 52974 Endeavour 0.9215 Matthew & Emily Gallagher Chicago, IL Monday - 20:27:42 77:27:42 71:22:51 2
  USA 52239 Intangible 0.9624 Tom Falck Burr Ridge, IL Monday - 17:21:05 74:21:05 71:33:20 3
  USA 60780 Obsession 0.9209 Matt & Stephanie Nurre Chicago, IL Monday - 21:37:29 78:37:29 72:24:19 4
  USA 6710 Kutty's Ark 0.9270 George Morrissey Chicago, IL Monday - 21:39:10 78:39:10 72:54:40 5
  USA 33958 Voyager 0.9275 Roy Lamphier Pleasant Ridge, MI Monday - 22:57:48 79:57:48 74:09:57 6
  USA 60361 Julianna 0.9365 Timothy & Julianna Klaff Porter, IN Tuesday - 00:03:51 81:03:51 75:54:59 7
  USA 37731 Joint Venture 0.9621 Phil Bush Lakewood, IL Monday - 23:34:49 80:34:49 77:31:34 8
  USA 70078 Tranquility 0.8503 Don & Kristen Lorenzen Lagrange, IL Tuesday - 11:27:10 92:27:10 78:36:45 9
  USA 61371 Laura Jane 0.9260 Thomas L Cooper Kent City, MI SCP Tuesday - 06:02:39 87:02:39 ** 80:41:10 10
  USA 60633 Cerulean 0.8216 Rocque Lipford Jr Chicago, IL RET        
  USA 50694 Margaritaville 0.8955 Greg & Ann Gills Elmhurst, IL RET        
  USA 50332 Endless Summer 0.9794 Scott Lutzow & Beth Lutzow La Grange, IL RET        
 
Doublehanded 1 / Doublehanded Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 88 Exile 0.9983 Andy Graff & Scott Eisenhardt Chicago, IL Monday - 22:27:16 59:27:16 59:21:12 1
  USA 59 Nemo 0.9820 Michael Tuman Roselle, IL Tuesday - 01:24:40 62:24:40 61:17:15 2
  USA 12 Misty 0.9890 Daniel & Dana Floberg Chicago, IL Tuesday - 01:05:16 62:05:16 61:24:17 3
  USA 61295 Seahorse 1.0043 Andraz Mihelin, Dave Reed Ljubljana, Slovenia Tuesday - 01:45:33 62:45:33 63:01:44 4
 
J105 / Chicago-Mackinac Trophy Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 349 Sealark 1.0170 Clark Pellett Chicago, IL Tuesday - 00:45:45 60:55:45 61:57:53 1
  USA 29 Gryphon 1.0170 Sam Powers Harbor Springs, MI Tuesday - 00:45:55 60:55:55 61:58:04 2
  USA 50638 Esprit d’Écosse 1.0170 Ross & Judith McLean Chicago, IL Tuesday - 00:51:53 61:01:53 62:04:08 3
  USA 104 Vytis 1.0170 Gyt Petkus La Grange Park, IL Tuesday - 00:55:48 61:05:48 62:08:07 4
  USA 480 Gangbusters 1.0170 Mark Gannon Aurora, IL Tuesday - 01:20:22 61:30:22 62:33:06 5
  USA 673 The Asylum 1.0170 Jon Weglarz Chicago, IL Tuesday - 02:23:26 62:33:26 63:37:14 6
  USA 424 Flying Pig 1.0170 Mike Sheppard Chicago, IL Tuesday - 04:22:35 64:32:35 65:38:25 7
  USA 325 Global Nomads 1.0170 Michael Hettel Peoria, IL Tuesday - 05:56:36 66:06:36 67:14:01 8
 
J109 / Chicago-Mackinac Trophy Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 245 Liquid Lounge II 1.0266 Jim Caesar Chicago, IL Monday - 22:02:46 57:52:46 59:25:08 1
  USA 359 Goat Rodeo 1.0266 Robert Evans Ann Arbor, MI Monday - 22:30:07 58:20:07 59:53:13 2
  USA 312 Bloodline 1.0266 Woody, John, & Will Hansmann Northbrook, IL Monday - 22:53:29 58:43:29 60:17:12 3
  USA 310 Blackfin 1.0266 Keith W Eickenberg Naperville, IL Monday - 23:14:19 59:04:19 60:38:35 4
  USA 19145 Synchronicity 1.0266 Chris Mallett Vermilion, OH SCP Monday - 23:27:07 59:17:07 ** 60:56:44 5
  USA 249 Full Tilt 1.0266 Peter Priede Homer Glen, IL Tuesday - 00:07:17 59:57:17 61:32:58 6
  USA 271 Driven 2 1.0266 James G Milliken Traverse City, MI Tuesday - 00:29:12 60:19:12 61:55:28 7
  USA 246 Northstar 1.0266 David C Gustman Wilmette, IL Tuesday - 00:41:31 60:31:31 62:08:06 8
  USA 124 Slapshot II 1.0266 Scott Sims Wilmette, IL Tuesday - 01:04:39 60:54:39 62:31:51 9
  USA 51909 Fandango 1.0266 Martin Luken III Chicago, IL Tuesday - 02:27:32 62:17:32 63:56:57 10
  USA 141 Smee Again 1.0266 George Miz, Peter Dreher, Mark Hatfield, David Neenan Chicago, IL Tuesday - 05:08:20 64:58:20 66:42:01 11
  USA 270 Vanda III 1.0266 Jack Toliver Glen Ellyn, IL RET        
 
J111 / Mackinac Cup Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 60611 nosurprise 1.1101 Scott Sellers Larkspur, CA Monday - 18:08:48 53:08:48 58:59:53 1
  USA 117 No Quarter 1.1101 Colin & Mark Caliban Covert, MI Monday - 18:10:51 53:10:51 59:02:09 2
  USA 43 Pterodactyl 1.1101 Mark Symonds Lake Angelus, MI SCP Monday - 18:14:37 53:14:37 ** 59:11:20 3
  USA 28 Warlock 1.1101 Tom Dickson Chicago, IL Monday - 20:40:16 55:40:16 61:48:01 4
  USA 112 Pura Vida 1.1101 John B Kalanik, Jr Chicago, IL Monday - 21:10:25 56:10:25 62:21:29 5
  USA 64 Just One More 1.1101 Spencer Thomason Pewaukee, WI Monday - 21:27:45 56:27:45 62:40:44 6
  USA 111 Skull Cracker 1.1101 Daniel L Kitchens Huntleigh, MO Monday - 21:34:16 56:34:16 62:47:58 7
  USA 90 Utah 1.1101 Bradley Faber, Ian Faber Holland, MI Monday - 21:59:38 56:59:38 63:16:08 8
  USA 20 Shmokin Joe 1.1101 Jeffrey S Schaefer Elm Grove, WI Monday - 22:00:43 57:00:43 63:17:20 9
  USA 72 Shorthanded 1.1101 Robert C Hughes Holland, MI Monday - 22:15:46 57:15:46 63:34:02 10
  USA 24 Momentus 1.1101 Kevin Saedi, Raman Yousefi Oak Park, IL Monday - 22:30:06 57:30:06 63:49:57 11
  USA 47 Rowdy 1.1101 Richard Witzel Wilmette, IL Monday - 22:31:16 57:31:16 63:51:15 12
  USA 100 Variance 1.1101 Carl Hanssen Ada, MI Tuesday - 00:05:25 59:05:25 65:35:46 13
 
Multihull 1 / Multihull Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht GLMRA Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 3 Caliente 1.06908 Michael Steck Naperville, IL SCP Monday - 18:35:42 52:55:42 ** 56:40:04 1
 
Section 01 / Mackinac Cup Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 5252 Natalie J 1.4480 Philip & Sharon O'Niel III Bloomfield Hills, MI RDG Monday - 12:04:16 46:34:16 ** 67:26:05 1
  USA 5294 Mockingbird 1.4468 Chris Duhon Key Largo, FL Monday - 13:33:29 48:03:29 69:31:49 2
  USA 52012 Vincitore 1.3929 Gary Feracota, Jim Banovitz River Forest, IL Monday - 16:31:17 51:01:17 71:04:03 3
  USA 52007 Vesper 1.4287 David O Team Newport Beach, CA SCP Monday - 13:10:01 47:40:01 ** 71:05:00 4
  USA 88528 Heartbreaker 1.4405 Robert L & Laura Hughes Ada, MI Monday - 14:59:08 49:29:08 71:17:02 5
  USA 52329 Grit 1.4048 Scott J. Hornick Menominee, MI Monday - 16:36:06 51:06:06 71:47:15 6
  USA 52015 Windquest 1.4428 Doug DeVos Holland, MI Monday - 16:00:31 50:30:31 72:52:25 7
  USA 52575 Defiance 1.4667 Dale Smirl Oak Park, IL Monday - 16:29:20 50:59:20 74:47:07 8
  USA 28686 OC 86 1.7020 Oakcliff Sailing Oyster Bay, NY Monday - 11:17:35 45:47:35 77:56:23 9
 
Section 02 / Mackinac Cup Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 97834 FishTales 1.2510 Mike & Dawn Fisher Lake Leelanau, MI Monday - 19:04:24 53:44:24 67:13:43 1
  USA 482 Talisman 1.3442 Bruce Aikens West Bloomfield, MI Monday - 16:17:03 50:57:03 68:29:17 2
  USA 52592 Return To Sender 1.2964 Andrew Dillon Milwaukee, WI Monday - 18:31:57 53:11:57 68:58:02 3
  USA 25168 Stripes 1.3683 Bill Martin Ann Arbor, MI Monday - 16:17:50 50:57:50 69:44:02 4
  USA 45777 MC^2 1.3034 Daniel Lewis North Oaks, MN Monday - 18:57:50 53:37:50 69:54:07 5
  USA 52791 Gauntlet 1.3060 William Woodworth, Guy Hiestand Grand Rapids, MI Monday - 19:35:59 54:15:59 70:52:18 6
  USA 70 Evolution 1.3696 Chris Saxton Plymouth, MI Monday - 17:07:29 51:47:29 70:56:00 7
  USA 52701 Dynamis 1.3755 Mike Shields, Brien Baker Saint Clair Shores, MI Monday - 16:55:07 51:35:07 70:57:19 8
  USA 77984 Sagamore 1.3343 Bob Zeman, Laura Z & Tone Martin Chicago, IL Monday - 18:36:18 53:16:18 71:04:49 9
  USA 52560 Thunderstruck 1.3837 Rick Hennig Franksville, WI Monday - 16:56:37 51:36:37 71:24:47 10
  USA 97999 Arctos 1.4170 Charles M Bayer, Jr Grosse Pointe Farms, MI Monday - 17:24:52 52:04:52 73:47:56 11
  USA 323 Ohana 1.3765 Tor & Laurie Hough Lake Orion, MI Monday - 19:06:38 53:46:38 74:01:27 12
 
Section 03 / Mackinac Cup Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 40025 Solution 1.1919 William H Francis Grosse Pointe Park, MI Monday - 17:21:59 52:11:59 62:13:00 1
  USA 4304 Abracadabra 1.2371 Don M Thinschmidt & Don M Thinschmidt Jr Holland, MI Monday - 16:42:09 51:32:09 63:45:17 2
  USA 51746 Taipan 1.1918 Lloyd Karzen Glen Ellyn, IL Monday - 19:17:47 54:07:47 64:30:42 3
  USA 34 Sirocco 1.1986 Robert Klairmont Lake Forest, IL Monday - 19:34:19 54:24:19 65:12:36 4
  USA 51092 Madcap 1.2669 John & Marian Hoskins Lake Bluff, IL Monday - 17:21:03 52:11:03 66:06:43 5
  USA 50996 Challenger 1.1995 Arunas Kubelskas Westmont, IL Monday - 20:39:15 55:29:15 66:33:26 6
  USA 406 Usual Suspects 1.2459 Eric Wynsma East Grand Rapids, MI Monday - 19:05:27 53:55:27 67:11:02 7
  USA 2001 Damn Yankee 1.2380 Theodore K Johnson Buffalo, NY Monday - 19:43:50 54:33:50 67:33:00 8
  USA 28252 Sin Duda! 1.2423 Fritz Duda Sr & Lindsey Duda Chicago, IL Monday - 19:42:16 54:32:16 67:45:08 9
  USA 46892 Skye 1.2199 Jeff & Jane Hoswell La Grange, IL Monday - 21:08:51 55:58:51 68:17:27 10
  USA 61211 Mas Tiempo 1.2563 William Hoyer Auckland, Auckland RET        
  USA 40027 Hot Lips 1.1918 Christopher & Michael Whitford Chicago, IL RET        
  USA 50048 Main Street 1.2343 Bill & Jean Schanen Port Washington, WI RET        
 
Section 04 / Mackinac Cup Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 26 Renegade 1.1376 Thomas & Beth Ann Papoutsis Winnetka, IL Monday - 19:06:29 54:16:29 61:44:34 1
  USA 52144 Eagles Wings 1.1468 John J Gottwald Glencoe, IL Monday - 19:28:01 54:38:01 62:39:13 2
  USA 61219 Loki 1.1703 Robert Christoph Bridgeport, CT Monday - 18:55:50 54:05:50 63:18:35 3
  USA 4215 Sufficient Reason 1.1706 Mitchell Padnos Holland, MI Monday - 19:08:26 54:18:26 63:34:19 4
  USA 54375 Lady K 1.1325 Mike Stewart Muskegon, MI Monday - 21:21:45 56:31:45 64:01:09 5
  USA 42250 Chewbacca 1.1719 Bill Peterson Bayfield, WI Monday - 19:31:47 54:41:47 64:05:55 6
  USA 50136 Salsa 1.1618 Jim Gignac La Grange, IL Monday - 20:41:56 55:51:56 64:54:16 7
  USA 60597 Xuberance 1.1495 Jeff & Susan Barton Winnetka, IL Tuesday - 00:00:56 59:10:56 68:01:47 8
  USA 43996 Vivienne 1.1682 Tom Tabor Ada, MI Monday - 23:27:02 58:37:02 68:28:35 9
  USA 2615 Scout 1.1623 Brian Koloms, David Brown Chicago, IL Tuesday - 00:24:43 59:34:43 69:14:53 10
  USA 40888 Swiftsure 1.1910 Ronald C Ehlert Wyoming, MI Tuesday - 03:12:56 62:22:56 74:17:50 11
 
Section 05 / Mackinac Cup Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 38006 Eagle 1.1028 Jerry & Shawn O'Neill Chicago, IL Monday - 18:45:57 54:05:57 59:39:38 1
  USA 35009 Chico 2 1.1250 Jim Weyand Southfield, MI Monday - 18:22:47 53:42:47 60:25:37 2
  USA 39502 Mosquito 1.1169 Dave Radtke Milwaukee, WI Monday - 19:59:51 55:19:51 61:47:56 3
  USA 39505 Imagine 1.1126 Gintaras Karaitis, Aras Karaitis, Vytenis Karaitis Union Pier, MI Monday - 21:30:57 56:50:57 63:15:01 4
  USA 39530 Hiwassee 1.1239 Ian H Fisher River Forest, IL Monday - 21:25:54 56:45:54 63:47:53 5
  USA 35032 Warsaw 1.1244 Tim Peters Grosse Pointe Park, MI Monday - 21:40:17 57:00:17 64:05:45 6
  USA 35035 Dire Wolf 1.1107 Jeffrey (Dewey) Janicek Plainfield, IL Monday - 22:25:29 57:45:29 64:09:06 7
  USA 39535 Wellenreiter 1.1192 Ron Schults, Greg Weykamp, Jimmy Carolla Saint Joseph, MI Monday - 22:21:51 57:41:51 64:34:30 8
  USA 32006 Valkyrie 1.1230 Brian Bullock St Paul, MN Monday - 22:58:11 58:18:11 65:28:27 9
  USA 25580 Cheep N Deep II 1.1156 Randy Kuhn, James Richter Lake Forest, IL Monday - 23:35:14 58:55:14 65:43:54 10
  USA 38005 Manitou 1.1190 Terry & Patti McMahon Glendale, WI Monday - 23:35:44 58:55:44 65:56:29 11
  USA 38004 Copernicus 1.1171 Michael & Kate Kennedy Chicago, IL SCP Monday - 23:53:39 59:13:39 ** 66:14:46 12
  USA 35053 Entourage II 1.1258 Michael & Steve Dannecker Chicago, IL SCP Tuesday - 00:10:38 59:30:38 ** 67:04:49 13
  USA 35004 Heartbreaker 1.1038 Eric Oesterle Glen Ellyn, IL RET        
 
Section 06 / Mackinac Cup Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 88222 Elbow Room 1.0977 Doug Evans Milwaukee, WI Monday - 19:21:30 54:51:30 60:13:04 1
  USA 53581 Evvai 1.0930 Matthew Songer Marquette, MI Monday - 19:57:21 55:27:21 60:36:47 2
  USA 25328 Hot Ticket 1.0970 Mike & Bob Kirkman Novi, MI Monday - 20:25:23 55:55:23 61:20:51 3
  USA 42252 Spitfire 1.0770 Jonathan R Burba Chicago, IL Monday - 21:56:10 57:26:10 61:51:31 4
  USA 25517 Roxy 1.0769 Don Condit Grand Rapids, MI Monday - 22:50:16 58:20:16 62:49:26 5
  USA 52039 Jahazi 1.0975 Lori Giampoli Chicago, IL Monday - 23:02:31 58:32:31 64:14:59 6
  USA 84 Lucky Dubie 1.0982 Len Siegal Chicago, IL Monday - 23:16:09 58:46:09 64:32:25 7
  USA 50666 J Hawker 1.1038 Dave Sandlin, Ken Brown, Dave Sulfridge, Ken Schram Linden, MI SCP Tuesday - 00:07:18 59:37:18 ** 65:53:37 8
  USA 32969 Bulldog 1.0685 William Moe Grand Rapids, MI Tuesday - 02:20:35 61:50:35 66:04:45 9
  USA 70500 Off-Piste 1.0892 George & Nicole Gruebling Cedarburg, WI SCP Tuesday - 01:29:53 60:59:53 ** 66:31:20 10
  USA 50345 California Girl 1.1142 Robert Eger Grosse Pointe Shores, MI SCP Tuesday - 00:15:39 59:45:39 ** 66:40:07 11
  USA 50399 Mrs Jones 1.0844 Michael R Jones Valparaiso, IN Tuesday - 03:43:06 63:13:06 68:33:14 12
  USA 50659 Mazal Tov 1.0842 Arne & Deborah Fliflet Champaign, IL RET        
 
Section 07 / Chicago-Mackinac Trophy Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 40054 Bad Dog 1.0336 J Lawrence Taunt Kentwood, MI Monday - 22:56:49 58:56:49 60:55:39 1
  USA 56810 Archimedes III 1.0590 Joe Hummel & Beth Lore Wilmette, IL Monday - 22:09:42 58:09:42 61:35:35 2
  USA 70029 Le Reve 1.0476 Vanessa L Gates & Patrick Bredlau Chicago, IL Monday - 22:59:29 58:59:29 61:47:57 3
  USA 224 Courageous 1.0361 Ray Douglas & Kris Maybach Hawthorn Woods, IL Tuesday - 00:36:53 60:36:53 62:48:10 4
  USA 1300 Alpha Puppy 1.0290 Richard Stage Chicago, IL Tuesday - 01:24:27 61:24:27 63:11:17 5
  USA 25578 Paradigm Shift 1.0598 Dave Dickerson, Steve Daube, John Brofman Hinsdale, IL Monday - 23:38:24 59:38:24 63:12:23 6
  USA 25633 Titan 1.0341 Michael Schultes Grosse Pointe Woods, MI Tuesday - 01:20:38 61:20:38 63:26:08 7
  USA 42525 Night Train 1.0360 Brian Morgan Chicago, IL Tuesday - 01:22:27 61:22:27 63:35:01 8
  USA 40205 Papa Gaucho II 1.0402 Keith Stauber Duluth, MN Tuesday - 01:11:54 61:11:54 63:39:30 9
  USA 97350 Free Agent 1.0495 Miles P Depaepe Kenosha, WA Tuesday - 01:13:53 61:13:53 64:15:44 10
  USA 42998 Captain Blood 1.0423 Patrick Nelson Saint Joseph, MI Tuesday - 01:48:11 61:48:11 64:25:02 11
  USA 11508 Maskwa 1.0544 Donald P Waller Oak Brook, IL Tuesday - 01:31:57 61:31:57 64:52:47 12
  USA 42330 Bravo 1.0530 Tom & Shirley Dekker Cedar Grove, WI Tuesday - 05:07:33 65:07:33 68:34:39 13
  USA 32756 The Flying Spaghetti Monster 1.0212 Mitchell A Weisman, Nadine Neue, Dom Merritt Chicago, IL Tuesday - 10:28:01 70:28:01 71:57:39 14
  USA 42507 Pandora 1.0463 Hank Graziano Chicago, IL RET        
  USA 50326 Geronimo 1.0574 Herb Philbrick Chesterton, IN RET        
 
Section 08 / Chicago-Mackinac Trophy Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 33 Handsome Pete 1.0069 David & Tracey Baker Chicago, IL Monday - 22:58:17 59:28:17 59:52:54 1
  USA 15004 Fast Tango 1.0167 Tim Prophit St Clair Shores, MI Monday - 22:34:20 59:04:20 60:03:31 2
  USA 21 Banter 1.0325 Ben Marden Chicago, IL Monday - 22:02:36 58:32:36 60:26:45 3
  USA 998 Vichingo 1.0204 Erik Haaland Annapolis, MD SCP Monday - 23:56:09 60:26:09 ** 61:45:07 4
  USA 61304 Das Boot 3.0 1.0178 Jay & Cindy Muller Chicago, IL Tuesday - 00:34:02 61:04:02 62:09:15 5
  USA 99 Rambler 1.0233 Ben Wilson Urbandale, IA Tuesday - 00:19:16 60:49:16 62:14:17 6
  USA 60657 Scarlet Begonias 1.0305 Kevin Foote Chicago, IL Tuesday - 00:20:02 60:50:02 62:41:21 7
  USA 55367 Karma 1.0186 Louis Sandoval & Martin Sandoval Chicago, IL Tuesday - 01:10:28 61:40:28 62:49:17 8
  USA 24 Gwhiz 1.0088 Geoffrey M Davis Oak Park, IL Tuesday - 01:49:51 62:19:51 62:52:45 9
  USA 52337 Runaway 1.0261 Tom Gorey Chicago, IL Tuesday - 01:12:29 61:42:29 63:19:07 10
  USA 52734 Crazy Horse 1.0227 Joseph & Sherry Bonadies Clarkston, MI SCP Tuesday - 01:34:12 62:04:12 ** 63:33:44 11
  USA 26159 Break Away 1.0077 David M Jankura, Sean Martin Chicago, IL SCP Tuesday - 03:15:08 63:45:08 ** 64:19:35 12
  USA 52377 Legacy 1.0242 Donald J Reynertson, John L Reynertson Jr Burr Ridge, IL Tuesday - 03:03:21 63:33:21 65:05:37 13
  USA 406 Black Diamond 1.0326 Dale L Brown Michigan City, IN Tuesday - 04:15:54 64:45:54 66:52:34 14
  USA 51541 Radiance 1.0303 Benjamin L White Oak Park, IL Tuesday - 06:20:06 66:50:06 68:51:36 15
  USA 60620 Sea Rose II 1.0125 Tom & Rose Eslinger Granger, IN Tuesday - 10:29:19 70:59:19 71:52:33 16
 
Section 09 / Chicago-Mackinac Trophy Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 6649 Providence 0.9105 Jerry & Greg Miarecki Chicago, IL Tuesday - 03:21:38 64:11:38 58:26:54 1
  USA 13191 Souvenir 0.9218 Steve Schiller Muskegon, MI Tuesday - 02:49:06 63:39:06 58:40:26 2
  USA 61063 Ohana 1.0076 Robert and Jeff Smetters Cary, IL Monday - 22:25:02 59:15:02 59:42:03 3
  USA 108 Air Force 0.9564 Perrin Fortune, Ryan Farrell St Clair Shores, MI Tuesday - 02:54:54 63:44:54 60:58:08 4
  USA 23507 Surprise 0.9812 Bill Strzelewicz, Roger Baske Old Mill Creek, IL Tuesday - 01:25:31 62:15:31 61:05:17 5
  USA 40655 Unknown Lady² 1.0039 David L Ward Chicago, IL Tuesday - 01:09:20 61:59:20 62:13:50 6
  USA 6204 Rush 1.0068 Dean & Amanda Doman Chesterton, IN Tuesday - 01:25:44 62:15:44 62:41:08 7
  USA 6869 Cynthia 0.9892 Andrew & Betty Grootendorst, Susan Hertog Coloma, MI Tuesday - 03:32:09 64:22:09 63:40:26 8
  USA 50254 Altair III 1.0010 John, James & Randall Syme Mundelein, IL Tuesday - 03:18:51 64:08:51 64:12:41 9
  USA 385 Galatea 0.9313 David Herring Minneapolis, MN Tuesday - 09:15:09 70:05:09 65:16:15 10
  USA 11677 Odyssey 0.9242 David Bohl Whitefish Bay, WI Tuesday - 10:34:46 71:24:46 65:59:58 11
  USA 54951 Tenacity 0.9837 Bob Barnowski, Peter Cooper, Peter O'Malley Winfield, IL Tuesday - 07:09:41 67:59:41 66:53:11 12
  USA 52845 Tide The Knot 0.9916 Robert & Connie Metzen Prospect Heights, IL Tuesday - 06:41:25 67:31:25 66:57:23 13
  USA 3685 Endurance 0.8953 Carolyn Rand Barrington, IL Tuesday - 17:02:04 77:52:04 69:42:54 14
  USA 6525 Cahoots 0.9595 Michael Ciechanowski, Mark Schermerhorn, Richard Anderson Norridge, IL Tuesday - 13:36:42 74:26:42 71:25:47 15
 
Tartan 10 / Chicago-Mackinac Trophy Division Class Results Status: Final
    Sail Yacht ORC Owners/Charterers City, State Status Finish Time Elapsed Time Corrected  
  USA 30509 Grytviken 0.9642 Piotr Madrzyk Park Ridge, IL SCP Tuesday - 02:00:44 62:40:44 ** 60:31:05 1
  USA 40433 Meat 0.9642 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl Seattle, WA Tuesday - 02:13:18 62:53:18 60:38:12 2
  USA 311 Mutiny 0.9642 John Schellenbach Chicago, IL Tuesday - 02:39:05 63:19:05 61:03:04 3
  USA 32319 Perspicacity 0.9642 Robert Cohen, Adam Collins River Forest, IL Tuesday - 02:46:47 63:26:47 61:10:30 4
  USA 410 Retention 0.9642 Mark & Joni Croll Chicago, IL Tuesday - 02:53:54 63:33:54 61:17:21 5
  USA 30475 Erica 0.9642 Brian & Michael Kaczor Chicago, IL Tuesday - 02:56:10 63:36:10 61:19:32 6
  USA 411 Minister 0.9642 Blane & Cindy Boynton Chicago, IL Tuesday - 03:22:53 64:02:53 61:45:18 7
  USA 412 M*A*S*H 0.9642 Ron Kallen Lafayette, CA Tuesday - 04:15:46 64:55:46 62:36:17 8
  USA 26300 Winnebago 0.9642 John Dybas Chicago, IL Tuesday - 09:16:37 69:56:37 67:26:22 9
  USA 15630 Amateur II 0.9642 Michael & Felicia Platzke Downers Grove, IL Tuesday - 10:48:42 71:28:42 68:55:09 10
  USA 40900 Island Goat Express 0.9642 Gene McCarthy - Gail Turluck St Petersburg, FL Tuesday - 11:00:51 71:40:51 69:06:52 11
  USA 26340 Rainbows End 0.9642 Steven J Fink Skokie, IL Tuesday - 11:11:54 71:51:54 69:17:32 12
 
PP Protest Pending ** Corrected time adjusted for penalties

DNC - "Did Not Compete" - a competitor who has completed registration at the Pre-Race Sign-In but did not check in at the Check-In-Boat and did not cross the start line. Will be in the list of competitors and scored DNC. The "check in" test is used in lieu of the RRS "did not come to the starting area". Boat will display on the online list of entrants.
DNS - "Did not start (other than DNC and OCS)" - boat was properly registered, checked in, but failed to properly start. Boat will display on the online list of entrants.
OCS - "Did not start; on the course side of the starting line at her starting signal and failed to start, or broke rule 30.1". Boat will display on the online list of entrants.
RET - "Retired" - boat STOPPED RACING for any reason before the expiration of the Time Limit, or notified the RC it had retired after Finishing.
DNF - "Did Not Finish" - boat did not Finish before the expiration of the Time Limit.
SCP - "Scoring Penalty"
DPI - "Discretionary Penalty Imposed"
RDG - "Redress given"
DSQ - "Disqualification"


Protest and Penalty Report

Protest
No.
Protesting Protested Reason Hearing
Time
Status Resolution

1 Race Committee vs Vesper - USA 52007 CMSR 5.5 and 5.6 15:00 ET Closed Vesper to receive a 20% placement penalty in section 1.
3 Race Committee vs Break Away - USA 26159 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed penalized
4 Race Committee vs Caliente - USA 3 SI 18.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - Finish card not turned in within 3 hours of Finish Closed
5 Race Committee vs California Girl - USA 50345 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed
6 Race Committee vs Copernicus - USA 38004 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed
7 Race Committee vs Crazy Horse - USA 52734 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed
8 Race Committee vs Entourage II - USA 35053 SI 18.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - Finish card not turned in within 3 hours of Finish Closed
9 Race Committee vs Grytviken - USA 30509 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed
10 Race Committee vs J Hawker - USA 50666 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed
11 Race Committee vs Natalie J - USA 5252 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed
12 Race Committee vs Off-Piste - USA 70500 SI 18.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - Finish card not turned in within 3 hours of Finish Closed
13 Race Committee vs Pterodactyl - USA 43 SI 16.3 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No radio acknowledgement of finish Closed
14 Race Committee vs Synchronicity - USA 19145 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed
15 Race Committee vs Vichingo - USA 998 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed
16 J Hawker - USA 50666 vs Race Committee SCP assessed for sailboards not displayed. J Hawker believes this to be incorrect. 09:30 ET Closed Redress not given
17 California Girl - USA 50345 vs Race Committee California Girl disputes the allegation that their sailboards were not displayed 10:10 ET Closed Redress not given
17 Race Committee vs Hiwassee - USA 39530 SI 16.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - No CMSF compliant reflective sailboard displayed at finish Closed penalized
18 Grytviken - USA 30509 vs Race Committee Grytviken disputing the SCP for poor sailboard reflectivity. 10:40 ET Closed Redress not given
19 Synchronicity - USA 19145 vs Race Committee Synchronicity is disputing their SCP regarding the display of sailboards 11:15 ET Closed Redress not given
20 Natalie J - USA 5252 vs Race Committee Natalie J is disputing their SCP regarding the display of sailboards. 11:50 ET Closed 5 minute penalty to be removed
21 Race Committee vs Laura Jane - USA 61371 SI 18.1 & 23.4 Auto 5 Min CT Penalty - Finish card not turned in within 3 hours of Finish Closed Penalized

Top

2005-2021 © Chicago Yacht Club